Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Bardzo często przesyłki ekspresowe wykorzystywane są do przekazania dokumentów, kosmetyków czy niewielkich urządzeń elektronicznych i ich części. Zdarza się jednak, że firmy kurierskie stają przed zadaniem wysłania w świat takiej przesyłki, jaka jeszcze kilkanaście lat temu byłaby kompletnie nie do pomyślenia. Poznaj top 7 najbardziej nietypowych przesyłek ekspresowych!
Branża automotive jest jedną z tych opierających się w znacznej mierze na nadawaniu nietypowych przesyłek. Nietypowych, czyli w tym przypadku takich, których gabaryty, masa i kształt wymykają się schematom.
Obok masek samochodowych w tym sektorze często przesyła się również drzwi samochodowe, opony, silniki i inne części do pojazdów. W branży motoryzacyjnej nadawanie takich przesyłek jest codziennością, co wynika ze specyfiki systemów produkcyjnych, a także wysokich kosztów magazynowania poszczególnych części.
Przesyłki ekspresowe nie raz wykorzystywane są w służbie nauki. Uczelnie wyższe bardzo często prowadzą badania nad obiektami i organizmami z zupełnie innych zakątków świata niż miejsce, w którym działają. Jak sprawić, by do rąk badaczy w Polsce trafił przedmiot badania oddalony o tysiące kilometrów? Wynająć firmę kurierską taką jak DSV!
Pewnego razu do DSV zwrócił się pracownik naukowy z Uniwersytetu Przyrodniczego, prosząc o pomoc w transporcie do Polski świeżo odłowionej ryby z Turcji. Zadania nie ułatwiał fakt, że ze względu na specyfikę przesyłki musiała być ona nadana jak najszybciej, a nadawca (polski naukowiec w Turcji) nie miał swojego adresu w kraju nadania. W takim przypadku kluczową rolę odgrywają punkty nadań, które dysponują niezbędnymi do takich przesyłek styroboxem i suchym lodem, i umożliwiają sprawne nadanie przesyłki ekspresowej między krajami.
Kolejny przykład nietypowej przesyłki ekspresowej także sięga świata nauki. Materiały biologiczne to zgodnie z definicją „część albo substancja żywej lub martwej jednostki biologicznej – człowieka, rośliny lub zwierzęcia”. Mogą to być tkanki, zarodki i różnego rodzaju wydzieliny.
Materiał biologiczny często znakowany jest jako „hazmat” od hazardous materials, czyli materiał niebezpieczny. W tym przypadku również niezbędna jest doskonała sprawność i wyszkolenie firmy kurierskiej, która musi odpowiednio przygotować wyrób do nadania, m.in. umieszczając go w suchym lodzie. DSV ma na koncie nadanie tego rodzaju przesyłki ekspresowej z Polski do USA (dokładnie Nowego Yorku), i to zrealizowane w ciągu jedynie 48 godzin!
Obsługa branży farmaceutycznej oraz medycznej jest jednym z największych wyzwań dla firm kurierskich. Konieczne staje się tu sprawne opracowanie tzw. zimnych łańcuchów dostaw (podobnie zresztą jak w przypadku egzotycznych owoców czy innych szybko psujących się produktów).
Co znajduje się w tego typu przesyłkach kurierskich? To m.in. aparatura medyczna, produkty chirurgiczne, leki, płyny ustrojowe czy organy do transplantacji. W przypadku tej branży jeden niewielki błąd na etapie dostawy może spowodować zniszczenie całego ładunku, który jest nie tylko bardzo kosztowny, ale przede wszystkim – niezwykle ważny dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.
Zatrzymanie pracy niektórych maszyn oznacza dla firmy straty idące w dziesiątki tysięcy euro w ciągu godziny. Tak jest np. w przypadku maszyny drukarskiej pracującej przez całą dobę. Awaria nawet jednego niepozornego elementu może pokrzyżować plany produkcyjne.
DSV dostało zadanie zrealizowania ekspresowej przesyłki części, bez której produkcja stanie w miejscu. W takich przypadkach praca firmy kurierskiej oznacza wyścig z czasem – zgłoszenie pojawia się o godzinie 14:00, odbiór części następuje o 16:00 w Sevilli w Hiszpanii, a przesyłka musi dotrzeć pod Warszawę przed rozpoczęciem produkcji o 6:00. Udało się!
Praca dostawcy pizzy kojarzy się z banalnym i prostym zajęciem. W codzienności firm kurierskich zdarzają się jednak przypadki dużo bardziej skomplikowane niż to, z czym na co dzień mierzą się pizzerie. Wyobraź sobie sytuację, w której pizza przebywa drogę nie kilkunastu, ale tysięcy kilometrów, a dokładnie z Polski do Cincinati w stanie Ohio w USA. W dodatku jest to niestandardowa pizza, bo wegańska, bezglutenowa i bio!
Jak przebiega taka operacja? Mrożona pizza musi być umieszczona w paczce z suchym lodem dla zachowania niskiej temperatury. Ze względu na specyfikę produktu (mrożonka) musi być to wysyłka ekspresowa – niemożliwe są długie postoje na odprawie celnej. To oznacza, że na trasie trzeba dosypywać do paczki suchy lód na dwóch etapach: przed długą podróżą samolotem i po wyładowaniu towaru, podczas międzylądowania w Cincinati. DSV poradziło sobie także z tym wyzwaniem, dostarczając pizzę do celu i na czas.
Lot w kosmos to jest coś! Tym bardziej że wiele urządzeń i maszyn, zanim opuści ziemską orbitę, ma do przebycia długą drogę jeszcze na naszej planecie, w czym pomagają im firmy kurierskie.
Do tego rodzaju nietypowych przesyłek ekspresowych należą m.in. satelity. W DSV otrzymaliśmy kiedyś zlecenie wysłania satelity (i to nie jednej, bo aż czterech!) do SpaceX, czyli amerykańskiej firmy przemysłu kosmicznego założonego przez Elona Muska. Satelity, podobnie jak inne przesyłki ekspresowe z branży aerospace są dla nas numerem jeden, jeśli chodzi o nietypowe przesyłki.
Jak widać, wyzwań w branży kurierskiej nie brakuje. W DSV podejmiemy się jednak każdego zadania!