Co oznaczają statusy przesyłki?

Home » Blog » Co oznaczają statusy przesyłki?

Kobieta sprawdzająca status przesyłki icon

 

Jakość oraz przystępność świadczonych usług kurierskich jest dzisiaj na bardzo wysokim poziomie. Nadawanie oraz odbieranie paczek jest relatywnie proste; przesyłka zazwyczaj trafia do klienta przeciągu dnia lub dwóch. Firmy kurierskie dbają również o bieżące informowanie klienta na temat stanu przesyłki. Status przesyłki jest głównym wyznacznikiem tego, gdzie znajduje się nasza paczka. Pozwala nam to na bieżące śledzenie przesyłek, zarówno tych nadanych, jak i jadących do nas. Co jednak oznaczają konkretne statusy przesyłki kurierskiej? Do czego służy nadany jej numer? Czym jest śledzenie przesyłek? Informacje o tym znajdą Państwo w poniższym artykule.

Czym jest status paczki?

Status przesyłki to określenie na to, co obecnie dzieje się z naszą przesyłką i gdzie jest. Firmy kurierskie aktualizują statusy przesyłki ilekroć przekracza ona konkretny „punkt” na swojej trasie. Informację o tym otrzymuje zarówno Nadawca, jak i Odbiorca paczki. Statusy są podobne u różnych firm kurierskich, wyróżnić możemy zatem następujące:

1. Zarejestrowanie danych przesyłki

Jest to etap, który zaczyna się już w momencie nadania paczki. Po wypełnieniu formularza nadania, opłaceniu przesyłki i wydrukowaniu etykiety, nasza paczka rejestruje się w systemie. Wybrany kurier otrzymuje wówczas zlecenie odebrania i konkretne dane dotyczące paczki. W uzgodnionym przez przewoźnika i klienta czasie, odbierze on przesyłkę od Nadawcy.

2. Odebranie przesyłki przez kuriera

Na tym etapie rozpoczyna się rzeczywista podróż do klienta. Oznacza to, że kurier odebrał naszą przesyłkę od punktu nadania i transportuje ją do najbliższej sortowni. Czas dostawy należy liczyć od dnia, w którym pojawił się ten status, nie dnia nadania.

3. Przyjęcie przesyłki w oddziale

Status ten może pojawić się w trakcie zamówienia do kilku razy, zależnie od całkowitego dystansu zamówienia. „Przyjęcie w oddziale” oznacza, że nasza przesyłka trafiła do sortowni. Stamtąd ruszy w dalszą drogę do sortowni w innej części kraju, lub już bezpośrednio do odbiorcy.

4. Przekazanie przesyłki do doręczenia

W tym momencie możemy spodziewać się już doręczenia naszej przesyłki prosto do klienta. Przesyłka została bowiem odebrana z sortowni najbliższej adresowi doręczenia i rusza już w kierunku Odbiorcy. Najczęściej Odbiorca otrzymuje też informację SMS o godzinie doręczenia.

5. Doręczenie do Odbiorcy

Przeważnie jest to ostatni status w procesie zamówienia. Oznacza on, że paczka pomyślnie została dostarczona do Odbiorcy przez kuriera.

6. Zwrot przesyłki do Nadawcy

Następuje to, gdy Klient odmawia przyjęcia przesyłki lub kurier nie zastał klienta przy próbie ponownego doręczenia. Przesyłka wówczas rusza z powrotem do Nadawcy.

rejestracja statusu przesyłki przez kuriera

Jak działa śledzenie przesyłek?

Każda przesyłka nadana kurierem w momencie rejestracji w systemie firmy otrzymuje swój własny numer przesyłki. Czasem zwany jest on również numerem trackingowym. Dzięki niemu możliwa jest aktualizacja stanu i usługa śledzenia przesyłek. Ilekroć zostanie ona zarejestrowana w jednym z punktów wymienionych powyżej, system aktualizuje jej status.

Gdzie mogę sprawdzić status przesyłki?

Śledzenie przesyłek jest niezwykle proste. Firmy kurierskie oferują przystępne narzędzia do śledzenia przesyłek na bieżąco, przeważnie na swojej stronie internetowej. Najczęstszym z nich jest podanie numeru śledzenia przesyłki. Numer przesyłki możemy zobaczyć na swojej stronie zamówienia lub w wiadomości e-mail. Po wprowadzeniu go na stronie firmy, otrzymujemy szczegółową rozpiskę, jaką drogę przebyła nasza paczka. W przypadku firmy DSV, paczkę możemy śledzić tutaj.

sprawdzenie statusu przesyłki na tablecie

Dowiedz się więcej

icon