Czym charakteryzuje się przesyłka pobraniowa?

Home » Blog » Czym charakteryzuje się przesyłka pobraniowa?

Przekazywanie należności za przesyłkę pobraniową icon

Bywają takie sytuacje, gdy kupujemy coś przez internet od osoby prywatnej lub sklepu internetowego, z którym wcześniej nie mieliśmy jeszcze styczności – w obu tych przypadkach możemy mieć wątpliwości, czy towar, za który zapłaciliśmy z góry, w ogóle do nas trafi, a sprzedawca nie zniknie lub z jakiegoś powodu odmówiony zostanie nam zwrot pieniędzy.

W innych przypadkach, możemy mieć przy sobie wyłącznie gotówkę lub akurat nie jesteśmy w stanie – lub nie chcemy – korzystać z systemu bankowości elektronicznej i przelewów z góry na konto sprzedającego przed otrzymaniem towaru w ręce.

Może być również tak, że prywatnie sprzedajemy coś wartościowego i ciężko jest nam zdobyć zaufanie potencjalnego kupującego z uwagi na to, że w jego oczach możemy być niesprawdzonym jeszcze sprzedawcą.

Gdy chcemy mieć pewność, że nie wydamy ani grosza, dopóki towar do nas nie trafi – przesyłka pobraniowa jest właściwym rozwiązaniem.

Co to przesyłka pobraniowa?

To rodzaj przesyłki, w przypadku której płatność dokonywana jest dopiero, gdy paczka dowieziona zostanie do odbiorcy, a sam odbiorca przekaże pieniądze kurierowi, który ją dostarczył. Nawet koszty dostawy wliczane są w koszt całkowity – żadna ze stron nie ponosi żadnych opłat przed tym, jak zostanie ona dostarczona. Możliwy jest także odbiór paczki za pobraniem z punktu odbioru paczek, jeżeli przewoźnik obsługuje takowe punkty za możliwością pobrania.

Opłata przesyłki pobraniowej przeważnie dokonywana jest poprzez odliczoną ilość gotówki – kurierzy nie zawsze obsługują opłaty pobraniowe terminalem płatniczym.

Należy jednak pamiętać, że nie zawsze można sprawdzić zawartości takowej przesyłki przed jej opłaceniem, nie można też jej odebrać i zapłacić w późniejszym terminie. Można natomiast odmówić odbioru przesyłki, na przykład z powodu zauważenia widocznych uszkodzeń paczki.

Jej nadanie nie różni się wiele od nadania paczki opłaconej z góry – podczas wypełniania formularza nadania lub rozmowy z pracownikiem punktu, wybieramy opcję wysyłki za pobraniem. Jako nadawca zostaniemy również poproszeni o obowiązkowe wypełnienie informacji, na jaki rachunek bankowy mają zostać przesłane pieniądze po przekazaniu ich przez klienta.

wózek z przesyłką pobraniową

Jak otrzymam pieniądze po opłaceniu przesyłki przez klienta?

Można się zastanowić – i słusznie – jak mają do nas trafić pieniądze, które klient przekazuje samemu kurierowi, a nie nam. Otóż kurier po skończeniu rozwożenia paczek na dany dzień rozlicza się z otrzymanych pieniędzy za przesyłki pobraniowe i przekazuje odpowiednie dane oraz kwoty dalej do firmy. W przeciągu kilku dni (do dwóch tygodni w przypadku przesyłek międzynarodowych) na wskazane przez nadawcę konto bankowe trafiają pieniądze przekazane przez klienta.

mężczyzna uzupełniający dane do nadania przesyłki pobraniowejową

Ile kosztuje przesyłka pobraniowa?

Przesyłka pobraniowa liczona jest jako usługa dodatkowa w trakcie nadawania paczki i jej koszt wynosi zazwyczaj o kilka PLN więcej, niż regularna przesyłka opłacona z góry. Koszt ten wliczony jest już w wartość przesyłki.

Co, gdy klient nie odbierze paczki?

Jeśli klient odmówi odebrania paczki, zostanie ona zwrócona do nadawcy. Jeśli nie będzie posiadał wystarczająco pieniędzy na opłacenie jej lub nie zostanie ona odebrana, kurier podejmie ponowną próbę dostarczenia w najbliższym dogodnym terminie lub skieruje paczkę do najbliższego punktu odbioru. Jeżeli po ponownej próbie dostarczenia lub minięciu terminu odebrania w punkcie przesyłka nie zostanie odebrana, powraca ona do nadawcy.W każdym wymienionym powyżej przypadku, nadawca ponosi koszty przesyłki.

Dowiedz się więcej

icon