Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Dzięki rozwojowi sektora e-commerce, zakupy przez internet stały się bardzo popularną formą handlu. Sklepy internetowe oferują nam bardzo szeroką gamę towarów, często takich, których nie kupimy w pobliżu. Do najczęściej kupowanych towarów zaliczyć możemy odzież czy sprzęt elektroniczny. Czasem jednak bywa, że otrzymany towar nie zgadza się z naszymi oczekiwaniami. Ubrania mogą być nie w tym rozmiarze lub są w złym stanie. Zamówiony gadżet może okazać się zawodny lub nie być zgodny z innym urządzeniem. Dostarczony nam towar może też być zwyczajnie uszkodzony. W tym wypadku możemy wystąpić o decyzję o zwrocie przesyłki do nadawcy. Jak jednak wygląda ten proces? Jak długo przysługuje nam prawo do zwrotu? Kto ponosi jego koszty? Czy sprzedawca może odmówić zwrotu towaru? Jakie paczki nie podlegają prawu zwrotu? Tego dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.
Zgodnie z prawem i zarządzeniem UOKiK, na odstąpienie od umowy mamy 14 dni. Czas ten liczymy od dnia otrzymania paczki przez konsumenta. Jeżeli podejmiemy decyzję o zwrocie, przysługuje nam kolejne 14 dni na odesłanie paczki do Nadawcy. Terminy te ustalone są ustawowo i nie mogą wynosić krócej, niż podane wartości. Natomiast zależnie od polityki sklepu, mogą one być wydłużone.
Jeżeli konsument przekroczy termin zwrotu, sprzedawca może wstrzymać się ze zwrotem pieniędzy do czasu otrzymania zwrotu. W przypadku niektórych towarów, może się też ubiegać o odszkodowanie. Tyczy się to produktów, których ponowna sprzedaż po takim czasie może być problematyczna. Jako przykłady posłużyć może jedzenie lub produkt sezonowy.
Po podjęciu przez klienta decyzji od odstąpieniu od umowy należy skontaktować się ze sprzedawcą. Niektóre sklepy wraz z towarem wysyłają pisemny formularz reklamacji, który w przypadku zwrotu dołączamy do przesyłki. W przypadku jego braku, możemy skorzystać z elektronicznego formularza zwrotu w danym sklepie. Jeśli sprzedawca nie oferuje formularza, pozostaje kontakt osobisty. Przy kontakcie należy też zapytać o adres magazynu, do którego towar ma być zwrócony.
Warto zwrócić tutaj uwagę na pewną zaletę zakupów przez internet. W przypadku zawarcia umowy na odległość, możemy dokonać zwrotu towaru bez podania konkretnej przyczyny. Sprzedawca po otrzymaniu przesyłki od konsumenta rozpatrzy towar i podejmie decyzję o zwrocie kosztów. W przypadku rozpatrzenia zwrotu pozytywnie, w przeciągu 14 dni osoba reklamująca otrzyma pełnowartościowy zwrot pieniędzy. Rozpatrzenie może być jednak negatywne, jeżeli sprzedawca uzna, że zwrócony towar narusza politykę zwrotów sklepu. Towar może być przykładowo niezdatny do ponownej sprzedaży poprzez naruszenie pieczęci/folii lub szybko się psuje. Wówczas osobie zwracającej nie przysługuje pełna rekompensata za zwrócony towar.
W przypadku zwrotu przesyłki do sprzedawcy, to wysyłający ponosi koszt wysyłki. Kwota ta wynosi równowartość podstawowej usługi kurierskiej danego sklepu, adekwatną do wagi i wymiarów zwracanego towaru. Obejmuje to też koszty specjalnego pakowania i ubezpieczenia, jeżeli były one wliczone w koszt pierwotny. Wyjątkiem jest, jeśli sprzedawca w swoim regulaminie nie przewiduje, by to konsument ponosił koszt zwrotu. Wówczas sprzedawca ponosi koszty transportu.
Jeżeli nasza reklamacja zostanie uznana, możemy też ubiegać się o zwrot kosztów transportu.
Istnieją typy towarów, których zwrócić nie możemy. Wlicza się w to żywność szybko psująca się, która do czasu zwrotu będzie niezdatna do sprzedaży. Towary z pieczęcią również mogą nie zostać reklamowane. Przykładowo, folia zerwana z kosmetyku, który nie nada się już do odsprzedaży. Rzeczy robione na specjalne zamówienie również ciężko odsprzedać.
W celu zbadania dokładnych warunków zwrotu, warto zapoznać się z regulaminem sklepu.