Wysyłka opon kurierem – ile kosztuje?

Home » Blog » Wysyłka opon kurierem – ile kosztuje?

Opona, którą można wysłać kurierem icon

Sezon zimowy nadchodzi dużymi krokami, a co za tym idzie – konieczność wymiany opon z letnich na zimowe, gdy przymrozki nagle uderzą, a drogi wnet staną się śliskie. Nie trzeba jednak osobiście fatygować się po kupno opon do sklepu samochodowego – w obecne usługi kurierskie wlicza się również wysyłka opon. Nadać możemy je bez większego problemu zarówno jako sprzedawca w imieniu firmy, jak i osoba prywatna.

Na myśl nasuwa się jednak pytanie – ile może kosztować wysyłka tego typu towaru, który mimo wszystko jest trochę ciężki i jest podatny na odkształcenia? Czy możemy wysłać więcej, niż jedną na raz? Jak w ogóle należy je zapakować? Po to i jeszcze więcej zapraszamy do przeczytania artykułu poniżej.

Ile kosztuje wysyłka opon?

Jak przy każdej przesyłce kurierskiej, duże znaczenie ma waga i rozmiar naszej paczki, chociaż z uwagi na to, jaki kształt mają opony i czy odpowiednio je zapakujemy, koszty mogą wzrosnąć z tytułu oznaczenia jako przesyłka niestandardowa.

Cena wysyłki jednej opony zaczyna się od około 25 PLN, chociaż koszt ten, zależnie od przewoźnika, a także wspomnianych już wymiarów i wagi opony, może ulec zmianie o kilka złotych w górę lub w dół. Część przewoźników traktuje opony jako paczki niestandardowe niezależnie od tego, czy wyślemy je w kartonie, czy nie, więc czasem doliczyć trzeba kilkanaście złotych dopłaty za takową przesyłkę. Może ona też zostać uznana za niestandardową, gdy jej waga przekracza 30 kg lub któryś z pozostałych wymiarów wychodzi poza dopuszczalne dla przesyłki standardowej gabaryty.

Jak zapakować opony do wysyłki?

Istnieją różne sposoby na to, jak odpowiednio zapakować opony do wysyłki, bowiem każdy przewoźnik inaczej podchodzi do tego, jak powinna wyglądać opona gotowa do wysyłki. Przygotowując paczkę do wysyłki, warto zapoznać się z zasadami wysyłki opon u wybranego kuriera, aby uniknąć kłopotów i dodatkowych opłat – poniżej przedstawiamy najczęstsze sposoby pakowania opon do wysyłki.

Niezależnie od wybranego sposobu, opona przed zapakowaniem musi być czysta i sucha.

Czyszczenie opon i felg samochodowych

Jedną z opcji i równocześnie najprostszą z nich jest oklejenie opony w jednym miejscu szeroką taśmą, a następnie naklejenie w widocznym miejscu, acz nie na samym bieżniku, tylko na rancie, etykiety z listem przewozowym i kodem QR. Przeważnie w ten sposób nadaje się wyłącznie jedną oponę, chociaż możliwe jest oklejenie dwóch opon ustawionych jedna na drugą i naklejenie jednego listu przewozowego – wtedy natomiast musimy owinąć obie opony taśmą polipropylenową przynajmniej w trzech różnych miejscach.

Opony można również umieścić w kartonie – zarówno w pasie, który otwarty jest po bokach, jak i wewnątrz samego kartonu. Trzeba je jednak wówczas zabezpieczyć taśmą polipropylenową, aby się nie ruszały. List przewozowy naklejamy wówczas na sam karton, w widocznym miejscu. Taka przesyłka uznawana jest – o ile przewoźnik akceptuje taki sposób pakowania – za standardową i sortowalną, więc koszt jest mniejszy, aniżeli w przy niestandardowej. Zazwyczaj przewoźnicy dopuszczają wysłanie maksymalnie dwóch opon w jednym kartonie.

Oponę bądź opony można owinąć też szczelnie folią stretch, usztywnić i to tam nakleić list przewozowy.

Czy mogę wysłać opony wraz z felgami?

Jeżeli chcemy wysłać kompletne koło, tj. oponę wraz z felgą w środku, jest to możliwe. Zasady wysyłki są podobne, jak w przypadku wysyłki opony, chociaż tutaj musimy liczyć się z dodatkową wagą samych felg, co zwiększyć może koszty wysyłki.

Inaczej sprawa ma się przy wysyłce samych felg – te muszą być wysłane kartonem, najwyżej dwie naraz i oddzielone od siebie w samej paczce – najlepiej miękkim materiałem, który odseparuje je od ścianek i siebie wzajemnie.

felga samochodowa

Dowiedz się więcej

icon