Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Współczesne usługi kurierskie świadczone są na bardzo wysokim poziomie, z tendencją wzrostową. Transport krajowy towarów jest bardzo przystępny nawet dla osób nieobeznanych z tematem wysyłek kurierskich. Stale ułatwiany jest też transport międzynarodowy, a na terenie samej Unii Europejskiej obowiązuje reguła wolnego handlu. Oznacza to, że mierzymy się z mniejszymi kosztami i prostszą dokumentacją. Schody jednak zaczynają się, gdy chcemy importować towary spoza UE. Wówczas mierzyć musimy się jeszcze z koniecznością uiszczenia cła, które obowiązuje dla towarów sprowadzanych spoza UE. Każdy typ towaru ma swoje osobne kody i cło, co może być istnym koszmarem dla przedsiębiorców. Tutaj z pomocą przybywa system ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Czym on jednak dokładnie jest? Jak z niego korzystać? Czy jest on warty zachodu? Odpowiedzi znajdziecie Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy i życzymy miłej lektury!
ISZTAR to rozbudowany kalkulator taryfowy i system informacyjny. Informacje te są na bieżąco aktualizowane dzięki współpracy z systemem obowiązującym w całej Unii Europejskiej – TARIC. TARIC to system wprowadzony przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unię Celną, regulujący stawki na terenie UE. Każde państwo członkowskie ustala stawki importu na jego podstawie. System ten jest ciągle aktualizowany, zatem szansa na trafienie na nieaktualne informacje jest znikoma.
Celem systemu jest zapewnienie importerom towarów pochodzących spoza Unii kompleksowej informacji, wymaganej w dokumentacji przesyłek. System ISZTAR oferuje przystępną bazę informacji na temat tychże produktów. Możemy sprawdzić tam m. in. kody nomenklatury, aktualne stawki taryfowe, celne, VAT czy ograniczenia przewozu. Znajdziemy również obecną stawkę Erga Omnes. Jest to oznaczenie nadawane towarowi, jeżeli to samo cło stosuje się do wszystkich krajów. Znacząco pomaga to w odpowiednim oznaczeniu wysyłanego towaru, co zapobiegnie problemom w odprawie celnej. Jeżeli dana rzecz wymaga dodatkowej dokumentacji – również znajdziemy je z łatwością w systemie.
Wspomnieliśmy również o kalkulatorze. Kalkulator ISZTAR to wygodne narzędzie do sprawdzania bieżących stawek celnych dla danych produktów. Zawiera on dane dotyczące każdego kraju znajdującego się poza Unią Europejską. Jak zatem z niego korzystać? Opiszemy to w kolejnym paragrafie.
System ISZTAR jest bardzo intuicyjny i przystępny w obsłudze.
Jeżeli posiadamy kod nomenklatury, możemy wpisać go od razu na stronie głównej. Przekierowani zostaniemy wówczas do informacji o interesującym nas towarze. Jeżeli natomiast nie wiemy, jaki jest kod, wystarczy skorzystać z zakładki drzewa nomenklatury. Znajdują się tam sekcje odpowiedzialne za poszczególne typy towarów, jak np. tworzywa sztuczne czy produkty roślinne. Bardziej ogólne kategorie mają też swoje podkategorie. Dla przykładu, produkty pochodzenia roślinnego dzielą się m. in. na warzywa i orzechy. Zależnie od produktu, może on mieć też dalsze podkategorie. Powinniśmy kierować się jak najdokładniejszym określeniem naszego produktu, by uniknąć problemów w kontroli celnej. Po znalezieniu interesującej nas podstrony, otrzymamy treściwą informację o niezbędnych kodach i obecnym opodatkowaniu oraz ocleniu.
System ISZTAR jest darmowy. Skorzystać może z niego każdy, kto chce sprowadzać towary spoza Unii Europejskiej. Najlepiej skorzystają na tym klienci biznesowi, którzy zajmują się handlem i transportem międzynarodowym. Możliwość łatwego sprawdzenia poszczególnych stawek i odpowiednich kodów ogromnie ułatwia przygotowanie do odprawy celnej. Jeżeli są natomiast Państwo zainteresowani szerzej tematem przesyłek międzynarodowych, zapraszamy na naszego bloga. Znajdą tam Państwo między innymi artykuł o odprawie celnej, traktujący o niezbędnych dokumentach i formalnościach. Zapraszamy!