Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Home » Blog » Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Pakowanie paczki do wysyłki icon

Patrząc na popularność sklepów internetowych i rozrost branży kurierskiej, można na chwilę zatrzymać się i zastanowić, ile przesyłek dziennie trafia do odbiorców, ile jeszcze czeka w punkcie dystrybucyjnym, a ile jeszcze nie zostało nadanych z magazynu. Współcześnie również rodzaje transportowanych przez kurierów towarów są różne – od płaskiej koperty z dokumentami, poprzez kilkukilogramowe paczki z częściami komputerowymi, nawet na meblach skończywszy.

Naturalnie, każda z tych paczek musi być ku temu odpowiednio przygotowana w kilku kluczowych względach, które zapewnią jej bezpieczny tranzyt na całej trasie od nadawcy do odbiorcy. Ponadto, sprzedaż rzeczy przez osoby prywatne – czy to towarów używanych, czy własnoręcznie wykonanych – również rośnie na sile, a te osoby również muszą mierzyć się z kwestią nadania swojej przesyłki.

Jak przygotować paczkę do wysyłki?

Przy planowaniu, jak przygotować paczkę do wysyłki, naszym priorytetem powinno być dobranie odpowiedniego rozmiaru opakowania do tego, co zamierzamy wysłać – jeśli mamy taką możliwość, najlepsze będzie ku temu oryginalne opakowanie; tym lepiej, jeśli wciąż posiadamy wypełnienie, w którym produkt się znajdował, np. dopasowany do wymiarów paczki styropian z wyżłobieniami. Jeśli nie – dobieramy opakowanie, które zapewnia przynajmniej kilka centymetrów odstępu od krawędzi towaru do ścianki opakowania. W tym miejscu znajdzie się zastępcze wypełnienie – folia bąbelkowa lub niewielkie, szczelne plastikowe woreczki, wypełnione powietrzem, które czasem możemy znaleźć w przesyłkach.

Jest to o tyle ważne, że celem wypełnienia jest unieruchomienie rzeczy wewnątrz i zapewnienie wystarczającej amortyzacji, jeśli dojdzie do gwałtownego ruchu lub uderzenia o twardą powierzchnię. Kurierzy dokładają wszelkich starań, aby paczki były transportowane bezpieczne, ale nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się każdemu, również nie z własnej winy.

paczka gotowa do wysyłki zapakowana w folię bąbelkową

Po wypełnieniu paczki i zabezpieczeniu towaru w środku, możemy zabrać się za zabezpieczenie z zewnątrz. Dokładne oklejenie krawędzi szeroką taśmą zapobiegnie przypadkowemu otwarciu i uszkodzeniu krawędzi. Jeśli chcemy zabezpieczyć przesyłkę przed wilgocią i deszczem – możemy okleić całą naszą paczkę kilkukrotnie folią typu stretch. Doda jej to nieco więcej amortyzacji i zapobiegnie dostaniu się wody do środka.

Pod żadnym pozorem nie powinniśmy oklejać rzeczy delikatnych i podatnych na uszkodzenie, jak szkło, elektronika, porcelana itp. samą folią i taśmą – nieszczęśliwe uderzenie prosto w ich cienko zabezpieczoną powierzchnię podczas transportu może wyrządzić trwałą szkodę.

Gdzie kupić opakowanie na przesyłkę?

Opakowanie na paczkę możemy zakupić w punkcie pocztowym lub Punkcie Obsługi Paczek firmy kurierskiej. Dostępne rozmiary wahają się od zwykłej koperty aż po paczki mające kilkadziesiąt centymetrów.

List przewozowy i oznaczenia

Jeśli chcemy nadać paczkę, po wypełnieniu formularza wysyłkowego online (do samodzielnego wydruku) lub stacjonarnie w punkcie, otrzymamy gotowy list przewozowy, na którym znajdują się niezbędne dla przewoźnika informacje dotyczące przesyłki.

List ten warto umieścić w plastikowej lub foliowej koszulce, a następnie umieścić go na widocznym miejscu paczki, oklejając jego krawędzie taśmą. Zaklejenie jakichkolwiek danych przewozowych może skutkować odmową przewozu paczki.

Jeśli zawartość naszej przesyłki kwalifikuje się pod towar kruchy, wymagający ustawienia określoną stroną ku górze lub w inny sposób wymagający specjalnego traktowania – również w widocznym miejscu, najlepiej blisko listu przewozowego lub na wierzchu paczki, umiejscowić specjalne oznaczenia, które poinformują kuriera o zawartości.

przesyłka z naklejonym listem przewozowym

Dowiedz się więcej

icon