Jak spakować przesyłkę ekspresową?

Home » Blog » Jak spakować przesyłkę ekspresową?

Poprawnie spakowana przesyłka ekspresowa icon

Zależy Ci na tym, aby Twój towar dotarł do celu w najszybszym możliwym czasie i doskonałym stanie? Przesyłka ekspresowa XPress to rozwiązanie właściwe dla importerów, eksporterów, międzynarodowych koncernów czy start-upów. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować paczkę do transportu.

 

Dlaczego prawidłowe pakowanie jest tak istotne?

DSV dokłada wszelkich starań, aby Twoja przesyłka ekspresowa dostarczona została jak najsprawniej. To nadawca ponosi jednak odpowiedzialność za prawidłowe zapakowanie i oznaczenie paczki. Warto pamiętać, że w transporcie międzynarodowym wymogi w tym zakresie są bardziej rygorystyczne niż przy przewozach krajowych.

Podstawowym celem opakowania jest oczywiście ochrona zawartości przesyłki. Im lepiej zabezpieczysz ładunek, tym mniejsze ryzyko szkód powstałych w związku z przeładunkiem lub transportem. Zwłaszcza w trakcie długich i skomplikowanych przewozów paczki narażone być mogą na działanie światła, wilgotności czy innych niesprzyjających warunków zewnętrznych. Weź je pod uwagę!

Odpowiednio spakowana przesyłka ekspresowa okazuje się również łatwiejsza do doręczenia. Po pierwsze, zajmuje tylko tyle miejsca, ile jest konieczne. Po drugie, można ją swobodniej przemieszczać z jednego środka transportu na drugi. Wreszcie, dobre opakowanie minimalizuje opóźnienia wynikające z ewentualnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa towaru.

Pakowanie przesyłki ekspresowej – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w kierunku przygotowania paczki do nadania jest realistyczne określenie wszystkich jej atrybutów. W tym celu:

 • Zważ i zmierz wysyłany ładunek.
 • Zdecyduj, w jakim stopniu wrażliwy jest dany towar i czy wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
 • Ustal, czy ważne jest zachowanie określonej orientacji paczki bądź też szczególna ostrożność przy jej przenoszeniu.
 • Upewnij się, że dany produkt nie jest niebezpieczny oraz nie wymaga specjalistycznego opakowania.

 

Na dalszym etapie należy wybrać stosowny materiał do pakowania. Międzynarodowym standardem są kartony z tektury falistej. W razie potrzeby mogą być one odpowiednio wzmocnione.

Każde pudełko musi być dobrane pod kątem rozmiarów oraz wytrzymałości na określone obciążenie. Karton znacznie większy od towaru jest niewskazany – trudno zachować w nim stabilność i bezpieczeństwo wnętrza. Za małe opakowanie z kolei może łatwo ulec rozerwaniu.

Mniejsze i lżejsze przesyłki ekspresowe o standardowej zawartości można przesyłać w kopertach bąbelkowych lub foliopakach. Do przesyłania dokumentacji idealnie nadają się natomiast klasyczne koperty oraz tuby.

 

Przygotowanie przesyłki do nadania

Opakowanie zewnętrzne w wielu przypadkach nie jest wystarczającym zabezpieczeniem towaru. W zależności od jego kruchości, delikatności czy stanu skupienia możesz potrzebować również wewnętrznego materiału opakowaniowego. Pełni on funkcję wypełniacza i utrzymuje zawartość w stabilnej pozycji. W tej roli idealnie sprawdzają się:

 • folia bąbelkowa lub folia piankowa;
 • poduszki powietrzne;
 • granulat piankowy;
 • ścinki kartonu bądź zgnieciony papier;
 • specjalnie dopasowane wkładki z polistyrenu lub kartonu.

 

Zawartość przesyłki należy skompletować tak, aby wnętrze było względnie wypełnione, ale całość dała się bez trudu zamknąć. Gotową przesyłkę ekspresową należy dokładnie zakleić taśmą klejącą. Jeśli opakowanie wymaga specjalnych oznaczeń typu „uwaga, kruche” czy „unikać wilgoci”, należy umieścić je w dobrze widocznym miejscu.

Finalnym krokiem jest przygotowanie dokumentów przewozowych oraz etykiety adresowej. Tą ostatnią powinieneś nakleić na wierzchniej części opakowania. Zadbaj o to, żeby etykiety nie przykrywały żadne inne oznaczenia czy taśmy.

Pamiętaj, aby:

 • wszelkie płyny umieszczać w szczelnych pojemnikach i dodatkowo zabezpieczyć je plastikową folią;
 • materiały sypkie pakować w mocne worki, zalepiać folią, a następnie umieszczać w kartonach;
 • kruche towary umieszczać w pudełku, które następnie włożone zostanie do większego kartonu i zabezpieczone wypełnieniem ze wszystkich stron.

 

Pozwól sobie pomóc – kompleksowa usługa DSV

Jeśli mimo wszystko nie masz pewności, jak optymalnie zapakować przesyłkę ekspresową bądź wolisz powierzyć to zadanie profesjonalistom, zdaj się na DSV. Nasze usługi są nie tylko kompleksowe, lecz także zindywidualizowane. W ramach logistyki przemysłowej, przewozu materiałów niebezpiecznych oraz innych usług świadczonych klientom oferujemy również pakowanie.

Nie wahaj się skontaktować się z naszymi ekspertami w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości. Zadzwoń i porozmawiaj z nami już dziś!

Dowiedz się więcej

icon