Jak wysłać komuś prezent poprzez kuriera?

Home » Blog » Jak wysłać komuś prezent poprzez kuriera?

Paczka z prezentem icon

Jak wiadomo, do przesłania komuś prezentu nie zawsze potrzebujemy specjalnej okazji. Rzeczone podarunki zazwyczaj wręczamy też osobiście. Bywa jednak, że nie jesteśmy w stanie wręczyć go komuś w ręce własne – na przykład, odbiorca mieszka za granicą lub obecnie nie jesteśmy w stanie odbyć podróży na miejsce. Wówczas może nam przyjść z pomocą solucja nietypowa – wysyłka prezentu kurierem. Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne. Zapraszamy do lektury.

Jak wysłać prezent kurierem?

Wysłanie komuś prezentu kurierem nie różni się wiele od standardowej procedury przy nadawaniu paczek. Wpisujemy swoje dane nadawcy w formularzu, a jako odbiorcę desygnujemy osobę, która ma otrzymać prezent. Po opłaceniu nadania wysyłki, kurier odbierze paczkę z naszych rąk i skieruje ją w dalszą drogę, prosto do rąk odbiorcy.

kobieta zamawiająca kuriera do wysłania prezentu

Jak należy przygotować się do wysłania prezentu kurierem?

Wysyłając prezent kurierem, musimy przede wszystkim brać pod uwagę to, by bezpiecznie i na czas dotarł do odbiorcy. Mowa tutaj o właściwym przygotowaniu przesyłki. Możemy, rzecz jasna, ozdobnie zapakować nasz prezent, lecz wysyłanie go w takim stanie może skutkować odmową wysyłki przez kuriera lub uszkodzeniem go w transporcie. Co zatem zrobić?

Przede wszystkim, warto umieścić nasz zapakowany już prezent w większym kartonie, wypełnionym folią, gazetą, styropianem lub innym miękkim materiałem. Wypełnienie to posłuży nam jako amortyzacja dla naszej przesyłki i zminimalizuje ryzyko uszkodzenia poprzez wstrząsy czy nieszczęśliwy wypadek w transporcie.

Kolejnym krokiem jest owinięcie paczki z zewnątrz, przykładowo folią stretch. Usztywni to całość, zapewni pewną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i wgnieceniami.

Na koniec naklejamy list przewozowy w widocznym miejscu, lecz nie oklejamy go tak, by zasłonięte były jakiekolwiek dane na nim zawarte. Jeśli to konieczne, zamieszczamy jeszcze naklejki o zawartości delikatnej. Jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś wątpliwości, zapraszamy do lektury naszego artykułu “Jak przygotować paczkę do wysyłki?“.

Ponadto, jeśli wysyłamy komuś prezent na konkretną okazję, warto nadać go przynajmniej kilka dni naprzód. O ile paczka w transporcie krajowym może być u odbiorcy już kolejnego dnia, w transporcie zagranicznym czas ten może wydłużyć się o kilka dni, jak nie więcej.

mężczyzna pakujący prezent

Czego nie możemy wysłać kurierem, na co uważać?

Należy pamiętać o tym, że w transporcie kurierskim część rzeczy jest zakazana lub mocno ograniczona. Wliczają się w to również rzeczy, które nierzadko wręczane są w ramach prezentu. Mowa tutaj między innymi o alkoholu, żywności czy napojach.

Towary objęte akcyzą, jak właśnie rzeczony alkohol, zazwyczaj podlegają dosyć silnym ograniczeniom i dodatkowej dokumentacji. Może zdarzyć się, że przesyłka takowa, wysyłana za granicę, zostanie zatrzymana w kontroli celnej lub obciążona dodatkową opłatą. Więcej o kontroli celnej przeczytacie Państwo w naszym artykule “Jak wygląda opłata celna w przypadku przesyłek?“.

Jednak generalną zasadą, wskutek której wymienione wyżej towary nie są dopuszczane do transportu, jest jednak fakt, że podczas transportu jedzenie może się zepsuć, a płyny wskutek nieszczęśliwego wypadku, wylać. I jedno i drugie stanowi potencjalne zagrożenie dla innych przesyłek.

Wyjątkiem jest jedzenie niepsujące się, które bezpiecznie może spędzić przynajmniej kilka dni w tranzycie i nie ulec degradacji.

Dowiedz się więcej

icon