Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Życie bywa przewrotne i czasem zdarzy się, że dochodzi do przeprowadzki, a my mamy delikatne przedmioty do transportu. Może się też zdarzyć, że chcemy sprzedać zastawę po kimś, ale potencjalny klient znajduje się poza odbiorem osobistym – lub jesteśmy właścicielem biznesu sprzedającego towary delikatne. Niezależnie od powodu, zadajemy sobie pytanie – jak wysłać szkło kurierem? I to tak, żeby trafiło bezpiecznie do odbiorcy, z minimalną szansą na uszkodzenie się po drodze z powodu wypadku losowego? Po odpowiedź na to pytanie zapraszamy do naszego artykułu.
Przy nadawaniu szkła musimy zwrócić uwagę na to, że z uwagi na charakterystykę towaru, jakim jest szkło lub podobne jemu delikatne przedmioty, nie każdy przewoźnik będzie skłonny je przewieźć. Gdy dochodzi do uszkodzenia towaru, zazwyczaj niełatwo jest ustalić, kto był winowajcą – przewoźnik, czy nadawca, który nieodpowiednio je zapakował? Przez to część firm kurierskich umieściła je na liście towarów zabronionych w przewozie. Inni z kolei zezwalają tylko na przewóz niewielkich rzeczy, mieszczących się w paczce. Dosyć często też wysyłka szkła oznaczana jest jako paczka niestandardowa, co zwiększa co prawda koszty, ale też zapewnia specjalne traktowanie.
W przypadku szkła, do pakowania trzeba przyłożyć szczególną wręcz uwagę. Nikt przecież nie chce potem sądzić się o uszkodzoną zawartość, prawda? Dlatego w pierwszej kolejności zabezpieczamy sam towar. Najlepiej najpierw obłożyć dokładnie szkło folią bąbelkową, a następnie okleić jeszcze folią stretch, by usztywnić całość. Taśma również może być przydatna, jeżeli jakieś elementy folii wciąż są luźne. W ten sposób zabezpieczamy każdy element osobno. Sklejenie dwóch szklanych elementów razem może doprowadzić do ich stłuczenia. Jeśli wysyłamy towar szklany bez kartonu, upewniamy się, że jest on odpowiednio grubo owinięty folią.
Jeżeli chcemy natomiast wysłać kilka elementów szklanych razem w jednej paczce, musimy zadbać również o wypełnienie środka. Z zasady, miękkie wypełnienie lepiej sprawdza się przy szkle, jak gąbka, kulki styropianowe lub foliowe. Użyć możemy też zmiętej gazety. Ważne jest, aby elementy znajdujące się przy ścianach miały tzw. “bufor bezpieczeństwa” – kilka centymetrów odstępu od ściany kartonu. Istnieją firmy specjalizujące się w wypełnieniach gąbkowych na zamówienie, jednakże wykonanie takiej to dodatkowe koszty i czas oczekiwania.
Warto również zadbać o podobne owinięcie folią bąbelkową i/lub stretch oraz taśmą kartonu od zewnątrz. Zapewni to dodatkową amortyzację i zmniejszy szansę na uszkodzenie się zawartości.
Konieczne jest też umieszczenie w widocznym miejscu paczki naklejki “Uwaga, szkło”, “Delikatne” lub podobnego oznaczenia. Dzięki temu osoby zaangażowane w transport będą wiedzieć, jak obchodzić się z paczką.
Jeśli jesteśmy już pewni tego, że nasza przesyłka jest zabezpieczona i gotowa, przychodzi pora na nadanie jej. Jak już wspomnieliśmy w drugim akapicie, przesyłkę ze szkłem zazwyczaj nadaje się jako przesyłkę niestandardową – toteż specjalną. Za taką przesyłkę płaci się więcej, ale równocześnie przesyłki tego typu są traktowane ze szczególną uwagą przez przewoźnika.Zapraszamy do zajrzenia na stronę usługi DSV XPress Special Services, gdzie znajdą Państwo przystępną ofertę dla wysyłek wymagających specjalnej uwagi i ostrożności.