Jak zamówić przesyłkę kurierską?

Home » Blog » Jak zamówić przesyłkę kurierską?

Kurier niosący przesyłki kurierskie icon

Sprzedaż dóbr wszelakich poprzez Internet w ostatnich latach nabiera znaczącej popularności. Możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu i otrzymania ich prosto do rąk własnych dla wielu jest opcją bardzo wygodną i atrakcyjną. Na wysyłkach kurierskich szczególnie mogą skorzystać osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dostępu do pewnych sklepów stacjonarnych. Ponadto, osoby prywatne sprzedające swoje towary na portalach typu Allegro czy OLX nierzadko korzystają z opcji wysyłki kurierem. Jednak jak prawidłowo ugryźć ten temat?

 

Zamówienie kuriera – jak to zrobić?

Najprościej i najszybciej zamówić jest kuriera poprzez stronę internetową. Same firmy kurierskie oraz strony zewnętrzne oferują przejrzyste formularze, gdzie do wypełnienia znajdują się rubryczki dotyczące wymiarów paczki, miejsca odbioru (adres budynku w przypadku odbioru z domu, odpowiedniego punktu w wypadku paczkomatów i punktów wysyłkowych), czasu wysyłki oraz miejsca docelowego.

Osoby, które preferują wysłanie paczki osobiście, mogą natomiast udać się do punktu wysyłkowego paczek, gdzie zostanie ona przekazana pracownikowi, zarejestrowana i następnie przekazana kurierowi do dostarczenia.

Płatność może być zrealizowana online, kartą lub gotówką, zależnie od przewoźnika.

Płatność realizowana online

 

Co należy wiedzieć przy zamawianiu kuriera?

Przede wszystkim należy dokładnie zabezpieczyć swoją przesyłkę od środka i od zewnątrz. Folia bąbelkowa, szczelne, niewielkie paczki wypełnione powietrzem – w przypadku delikatnych przesyłek, jak sprzęt elektroniczny, ceramika czy szkło odpowiednie wyłożenie wnętrza opakowania znacząco zwiększa szanse na to, że podczas trasy od nadawcy do klienta zawartość nie ucierpi z powodu wypadków losowych i dotrze do nas bezpiecznie. Wyłożenie paczki zgniecionym papierem niekoniecznie gwarantuje bezpieczeństwo, jako iż nierówne kawałki papieru nie trzymają zawartości stabilnie w miejscu, a sam papier może ulec uszkodzeniu z uwagi na warunki atmosferyczne i słabą trwałość.

Warto również zadbać o to, aby paczka była odpowiednio zabezpieczona od zewnątrz – oklejenie jej niewielką warstwą folii może ochronić ją od deszczu i bezpośredniego słońca, dodatkowo chroniąc ją przed zadrapaniami i innymi mechanicznymi uszkodzeniami.

zabezpieczenie taśmą przesyłki kurierskiej

Znaczenie ma też kształt i wymiary paczki. Paczek o zbyt dużym rozmiarze nie nadamy w paczkomacie, a te o kształcie uznawanym jako niestandardowy – czyli tuby, nieregularne kształty, dwie złączone rzeczy – mogą wymagać osobnego zaznaczenia podczas przygotowania wysyłki. Tak samo przewoźnik może odmówić transportu przesyłki, gdy ta będzie powyżej maksymalnej dopuszczalnej wagi. Zwracać należy zatem uwagę na wytyczne danego przewoźnika.

Najbardziej istotne jest jednak umieszczenie listu przewozowego (otrzymanego po opłaceniu przesyłki) w widocznym miejscu na paczce, tak, by był widoczny i nie był pognieciony. Bez zamieszczonego listu przewozowego kurier nie odbierze paczki, o ile zawczasu nie było ustalone inaczej.

 

Nie takie trudne, jak się wydaje

Jak widać więc, zamawianie kuriera nie jest takie trudne, jak może się wydawać – klient wypełnia dane, opłaca paczkę i przekazuje ją do punktu lub w ręce kuriera, a resztą zajmuje się system. To wszystko, co trzeba wiedzieć!

Dowiedz się więcej

icon