Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
W ostatnich kilku latach usługi kurierskie przeszły niemałe zmiany. Znacząco zwiększyła się konkurencyjność i jakość usług, a cenniki firm kurierskich potaniały.
Mimo to, można się zastanowić, za co tak naprawdę płacimy w charakterze nadawcy takowej przesyłki – dlaczego cena jest taka, a nie inna? Czy mogłaby być jeszcze tańsza? A może naszym zdaniem wciąż jest za droga?
Odpowiedzią na te pytanie jest opisanie kilku czynników, które wchodzą w całkowity koszt – zarówno tych podstawowych, jak i całkowicie opcjonalnych. Znajdą je Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Tym, co najbardziej wpływa na koszt wysyłki paczek, jest ich rozmiar oraz waga.
Paczki w transporcie kurierskim nierzadko kwalifikowane są w określonych wymiarach gabarytowych – przedziałkach, gdzie przekroczenie danej granicy wiąże się z klasyfikowaniem paczki jako większej o jedną kategorię. Chodzi tutaj o wymiary długościowe, szerokościowe i wysokościowe.
Waga przesyłki działa na podobnej zasadzie – przy nadaniu paczki musimy zwrócić uwagę na widełki, w których znajduje się nasza przesyłka.
Zasadniczo, im większy jest którykolwiek z wyżej wymienionych wymiarów, tym większy (proporcjonalnie) poniesiemy koszt jej nadania. Niektórzy przewoźnicy oferują konkretne gabaryty, określone z góry od razu zarówno pod względem wymiarów, jak i wagi. Inni oferują możliwość indywidualnego, oddzielnego doboru wagi i wymiarów.
W DSV nie ma limitu wagi, z kolei wartość w którymkolwiek z wymiarów nie może przekraczać 300 cm.
Reasumując, przesyłka może być niewielka wymiarowo, acz ciężka i kwalifikować się pod wyższą kategorię cenową. Tak samo może być w miarę lekka, ale niemałe jej wymiary powodują, że koszt nadania jest wyższy.
Istnieje też jeden wyjątek – przesyłki niestandardowe. Są to przesyłki, których wymiary nie spełniają typowych wymiarów paczki, tj. sześcianu o określonej długości – wskutek tego, cena za wysłanie takowej zawsze jest wyższa.
Naturalnie, środek transportu wybrany dla naszej paczki również ma znaczenie. Najczęstszy i relatywnie tani środek transportu to transport drogowy lub kolejowy. Jeżeli czas dostawy nie jest priorytetem, a zawartość nie jest szczególnie podatna na wstrząsy – możemy wybrać transport morski, który uważany jest za najtańszy. Najwięcej zapłacimy natomiast za transport samolotem – przesyłka dotrze zazwyczaj już następnego dnia nawet na odległość kilku krajów dalej, ale trzeba liczyć się z znacznym zwiększeniem kosztu.
Ponadto, w przypadku wysyłki na tereny oddalone od centrów komercyjnych i dystrybucyjnych – tzw. Tereny Odległe – możemy być zobowiązani do uiszczenia dodatkowej opłaty, jako że kurier musi nadłożyć dodatkowo drogi do dostarczenia przesyłki.
W przypadku większości przesyłek przewoźnicy oferują również skorzystanie z opcjonalnych usług dodatkowych, za które musimy dopłacić dodatkowo. Gama tychże usług zależna jest od danego przewoźnika, ale najczęściej możemy wśród nich spotkać usługę wysyłki za pobraniem lub ubezpieczenia przesyłki – gdzie w przypadku wysyłki pobraniowej dodatkowa opłata zazwyczaj wynosi do kilku złotych, tak kwota ubezpieczenia może się zmienić zależnie od tego, ile warta jest zawartość naszej przesyłki.
Pozostałe usługi płatne, które możemy dołączyć do naszej przesyłki, to między innymi: