Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Opłata paliwowa, jak sama nazwa wskazuje, bezpośrednio powiązana jest z rosnącymi cenami paliwa, zarówno w Polsce, jak i w reszcie świata. Chociaż ceny czasem spadają, transport drogowy i lotniczy wciąż jest kosztowny. Firmy specjalizujące się właśnie w transporcie dóbr odczuwają to najbardziej. Jak zatem wygląda to w przypadku przesyłek kurierskich? Jak odbija się to na koszcie naszej przesyłki? Dowiedzą się tego państwo w poniższym artykule.
W przypadku przesyłek kurierskich, opłata ta jest zazwyczaj wliczana jest w koszt zamawianej przesyłki, zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Wlicza się ona w koszty przesyłki od strony samego przewoźnika, nie ma zatem konieczności wypełniania dodatkowej dokumentacji. Dopłata ta jest wartością procentową, zmieniającą się co każdy poniedziałek.
Opłata ta zależna jest od obecnych cen paliwa na rynkach – przy malejących cenach, zmniejsza się ona, przy rosnących – zwiększa. Naprawdę spory spadek cen paliwa mógłby potencjalnie doprowadzić do braku opłaty paliwowej. Na chwilę obecną niestety nie zapowiada się na znaczny spadek cen, a w przeciągu ostatnich dwóch lat najniższa stawka opłaty paliwowej wynosiła 12% w czerwcu, roku 2020.
Jak zostało to wspomniane w poprzednim akapicie, dopłata zmienia się co tydzień, natomiast jej przewidywaną wartość oblicza się jest już dwa tygodnie wcześniej. Jeśli pojawiają się zmiany, koryguje się je na stopniu tygodniowym.
Czynnikiem odpowiedzialnym za wysokość w przypadku firmy DSV jest cena paliwa lotniczego na rynku transakcji w Rotterdamie. Ceny te publikowane są z kolei przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Jej wysokość w momencie pisania artykułu wynosi 31.00%. Stawki obowiązujące obecnie oraz wcześniej sprawdzić można tutaj. Przewoźnicy zazwyczaj posiadają odpowiednie tabele na dedykowanej podstronie swojej witryny, które są stale aktualizowane pod względem aktualnych dopłat.
Zasadniczo, im większe obecne ceny paliwa na rynku, tym większa przewidywana opłata. W przypadku standardowych przesyłek, dopłatę uwzględniamy już w koszt całkowity przesyłki – są jednak pewne różnice.
Wysyłki międzynarodowe i ekspresowe mogą – lecz nie muszą – różnić się pod względem dopłaty paliwowej (zazwyczaj są wyższe), zależnie od przewoźnika. Przed nadaniem należy skonsultować się z aktualną tabelą i sprawdzić, czy dany przewoźnik posiada odrębne tabele. W przypadku DSV, tabela opłat jest jednolita.
Ponadto, dodatkowa opłata paliwowa naliczana jest w przypadku przesyłek, które zawierają w sobie usługi dodatkowe. Są to między innymi:
Powyższe warunki dopłat dotyczą firmy DSV. Mogą one różnić się u innych przewoźników.