Palety fumigowane – co to?

Home » Blog » Palety fumigowane – co to?

Paleta fumingowana na wózku widłowym icon

 

W dzisiejszych czasach, transport wielkogabarytowy odgrywa ogromną rolę w logistyce zaopatrzeniowej. Drewniane palety są jednymi z najczęściej wykorzystywanych rozwiązań do transportu dóbr. Pozwalają one na przewiezienie sporej ilości małych rzeczy na wydzielonej, bezpiecznej przestrzeni. Przydatne są one również w transporcie dóbr ciężkich. Towary eksportowane muszą jednak spełniać pewne konkretne wymogi. Oprócz wymiarów, nierzadko zdarza się wymóg, by były one fumigowane. Czym jednak są palety fumigowane? Jakie kraje posiadają wymóg fumigacji? Co się stanie, jeśli paleta nie będzie fumigowana? Tego dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.

Paleta fumigowana – co to jest? Co to certyfikat IPPC?

Są to palety poddane specjalnej obróbce termicznej drewna, zgodnej ze standardem ISPM 15. Nazywa się ją „fumigacją” lub „obróbką fitosanitarną„, a palety już po procesie obróbki otrzymują oznaczenie „IPCC„. Oznaczenie to nadawane jest przez Międzynarodową Konwencję Ochrony Roślin.

Celem tejże obróbki jest całkowite wysuszenie drewna, z którego zrobiona jest paleta. Dzięki temu likwidowane są wszelkie potencjalne szkodniki, które rozwijają się w wilgotnym drewnie. Jest to o tyle ważne, że szkodniki te stanowią zagrożenie dla ekosystemu kraju docelowego. Przenosić mogą się również na inne palety, towary lub żywność, co mogłoby mieć katastrofalne wręcz skutki dla towarów.

transport palet fumigowanych

Jak powstaje drewno fumigowane?

Palety poddane fumigacji posiadają oznaczenie IPPC, które określa sposób obróbki. Firmy wyróżniają trzy sposoby poddania drewna obróbce:

DB (ang. debarked) – Pozostałości podatnej na wilgoć kory drzewnej zostały usunięte wskutek obróbki mechanicznej;

MB (ang. Methyme Bromide) – Drewno zostało odkażone ze szkodników przez gazowanie bromkiem metylu;

HT (ang. Heat treatment) – Drewno wysuszono poprzez suszenie przez określony czas w komorze o wysokiej temperaturze;

Firmy, których palety zawierają drewno fumigowane, dokładają znacznych starań, by spełniać powyższe standardy.

Palety fumigowane – do jakich krajów są wysyłane?

Na obszarze Unii Europejskiej palety te zazwyczaj nie są wymagane, ale zdarzają się wyjątki. Przykładem jest wymóg użycia takiej palety na trasie między Portugalią a Hiszpanią. Poza Unią Europejską palety po procesie fumigacji wymagane są w wielu krajach.

Do krajów wymagających certyfikatu IPCC należą: Argentyna; Australia; Boliwia; Brazylia; Kanada; Chile; Chiny; Kolumbia; Kostaryka; Ekwador; Egipt; Filipiny; Gwatemala; Indie; Meksyk; Nowa Zelandia; Nigeria; Panama; Peru; RPA; Korea Południowa; Szwajcaria; Turcja; USA oraz Wenezuela.

magazyn z paletami fumigowanymi gotowymi do wysyłki

Co w wypadku, gdy palety wysyłane za granicę nie zostaną poddane procesowi fumigacji?

Jeżeli chcemy wysłać transport do kraju wymagającego certyfikatu IPPC, a nasze palety nie są z drewna fumigowanego, możemy napotkać się z kilkoma problemami. W najgorszym wypadku, nasz transport nie zostanie wpuszczony na teren kraju docelowego. Jeżeli posiadamy tam przesyłki drobnicowe, żadna z nich nie zostanie przepuszczona dalej. Zasada ta stosuje się nawet w wypadku tylko jednej takowej palety w danym transporcie, która nie jest z drewna fumigowanego.

Możliwe jest poddanie palet pod obróbkę na terenie kraju docelowego. Trzeba jednak wówczas liczyć się z dodatkowymi kosztami i ilością poświęconego na to czasu.

Dowiedz się więcej

icon