Procesy logistyczne w przesyłkach kurierskich

Home » Blog » Procesy logistyczne w przesyłkach kurierskich

Kobieta zarządzająca procesami logistycznymi w DSV-XPress icon

Logistyka to niezwykle ważny element współczesnej gospodarki, umożliwiający dostarczanie towarów z jednego miejsca na drugie, a wysyłki kurierskie stanowią natomiast jedno z najważniejszych narzędzi w dzisiejszej logistyce. Ciężko wyobrazić sobie skuteczną dystrybucję towarów od firm do klientów bez nich. W niniejszym artykule omówimy, jakie procesy logistyczne odbywają się w aspekcie wysyłek kurierskich, jakie są ich zalety i wady oraz jakie nowe technologie wprowadzają zmiany w tej dziedzinie.

Czym są procesy logistyczne?

Wedle definicji, procesy logistyczne to „uregulowany uporządkowany łańcuch operacji związany ściśle z przepływem materiałów”. Czyli, w skrócie – na każdą przesyłkę składa się kilka etapów, które w ramach wykonywania ich jeden po drugim w uporządkowany sposób, gwarantują bezpieczną i sprawną dostawę przesyłki. Etapy te zahaczają m.in. o obszary transportu, koordynacji, magazynowania czy komunikacji.

sortownia częścią procesu logistycznego

Jakie są procesy logistyczne w wysyłkach kurierskich?

Proces przesyłki kurierskiej można przyrównać do mechanizmu – wszystkie trybiki muszą być naoliwione i działać w harmonii. W innym wypadku dojdzie do tarć, a w najgorszym wypadku, zatrzymania się. Każda przesyłka musi być skrupulatnie zaplanowana, by uniknąć niechcianych opóźnień i innych problemów. Procesy logistyczne odbywające się w aspekcie wysyłek kurierskich są niezwykle złożone i wymagają zintegrowanych rozwiązań informatycznych, których celem jest zoptymalizowanie całego procesu. Poniżej przedstawiamy poszczególne procesy w kolejności:

1. Odbiór towaru

Pierwszym etapem w wysyłce kurierskiej jest odbiór towaru od klienta po tym, jak kurier został zamówiony. Towar winien być należycie przygotowany przez nadawcę przed oddaniem kurierowi.

2. Transport

Transport jest równie oczywisty, co kluczowy. Prawidłowe zaplanowanie całej trasy przesyłki zapewni możliwie jak najkrótszy czas dostawy i najbezpieczniejszą drogę. Dzięki współczesnym technologiom, łatwo można śledzić, gdzie przesyłka obecnie się znajduje m.in. przez numer trackingowy, poprzez który przesyłka jest rejestrowana w danych punktach na trasie.

3. Magazynowanie

Przesyłki kurierskie często wymagają magazynowania w drodze do odbiorcy, szczególnie te międzynarodowe. Magazynowanie musi być zoptymalizowane pod kątem minimalizacji kosztów oraz szybkiego dostępu do towaru.

4. Dostawa towaru do odbiorcy

Ostatnim etapem procesu logistycznego w wysyłce kurierskiej jest dostawa towaru do odbiorcy. Ważne jest, by odbiorca miał informację o terminie dostawy oraz mógł na bieżąco śledzić status swojej przesyłki.

Nowe technologie w logistyce kurierskiej

Współczesna logistyka kurierska stale wprowadza nowe technologie, by zapewnić jak najwyższą jakość usług. Poniżej przedstawiamy kilka nowych technologii, które wprowadzają zmiany w tej dziedzinie:

1. Internet Rzeczy (IoT)

IoT [ang. Internet of Things] to pojęcie sieciowe, które umożliwia urządzeniom wysyłanie i odbieranie danych przez internet. W aspekcie przesyłek kurierskich, umożliwia to monitorowanie transportu i stanu towarów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można szybko reagować na ewentualne problemy.

2. Sztuczna inteligencja (AI)

Sztuczna inteligencja jest stale rozwijana w wielu obszarach technologii i życia. W przypadku procesów logistycznych, wykorzystywana jest ona jako asysta w wytyczaniu optymalnych tras dla przesyłek kurierskich.

3. Automatyzacja magazynów

Magazyny obsługujące dziennie sporą ilość towarów wyposażane są w systemy automatyzujące. Chodzi tutaj o urządzenia, które np. segregują przesyłki, transportują je wewnątrz magazynu i rejestrują. Znacząco ułatwia to organizację i przyspiesza obsługę przesyłek w magazynie.

 

dron magazynowy usprawniający procesy logistyczne

Dowiedz się więcej

icon