Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Czasem w naszym życiu, czy to z uwagi na chęć podróży, zarobku czy zwyczajnie z prywatnych powodów, podejmujemy decyzję o przeprowadzce. I nie mówimy tutaj o przeprowadzce krajowej, która sama w sobie jest wymagająca, lecz o wyprowadzce z kraju. Przeprowadzka za granicę jest tematem zdecydowanie obszernym i niełatwym. Wymaga ona niemało przygotowań i dokładnego planowania, żeby wszystko poszło gładko, dopięte na ostatni guzik. Dla wielu osób temat może wydawać się bardzo trudny. Jak zatem sobie z tym poradzić? Zapraszamy do lektury artykułu poniżej.
Przede wszystkim, musimy mieć pewność, że wszystkie formalności dotyczące zarówno naszego pobytu już na miejscu docelowym, jak i w kraju, z którego wyjeżdżamy, są dopełnione. Oszczędzi nam to dodatkowych problemów i ewentualnych kosztów podczas przeprowadzki.
W następnej kolejności należy sporządzić listę rzeczy, które posiadamy i ocenić, co chcemy zabrać, a co nie. Zabieranie ze sobą rzeczy zbędnych dołoży tylko pracy i kosztów, a zabierze jakże cenny czas. Po podsumowaniu, co trafi do transportu, a co zostanie na miejscu lub zostanie sprzedane czy oddane, przychodzi pora na opakowania. W przypadku większości rzeczy, będziemy pakować je w kartony. Ważne jest, żeby do każdego kartonu podejść z należytą pieczołowitością i odpowiednio zabezpieczyć wszystko w środku. Towary delikatnie wymagają wyjątkowej staranności zapakowania i odpowiednich oznaczeń.
Tak, jak w przypadku “zwykłych” wysyłek, to my odpowiadamy za to, by wszystko było należycie zapakowane i zabezpieczone. W przypadku przesyłek zagranicznych ma to szczególne znaczenie z uwagi na dystans, jaki przesyłka pokonuje.Warto też opisać szczegółowo to, co wysyłamy, w formularzu nadania. Ułatwi to odprawę na przejściach granicznych poza strefą Schengen. Wszelkie wartościowe koniecznie muszą być zaznaczone w opisie towaru.
Jeśli na miejscu docelowym brakuje mebli czy sprzętu, lub zwyczajnie chcemy przywieźć swoje – możemy skorzystać z wysyłki paletą.
Palety wbrew pozorom są bardzo przystępnymi środkami do transportu dóbr. Limit wagowy wynosi nawet do jednej tony, a wymiary pozwolą na łatwe załadowanie mebli i sprzętów. Niestety, z uwagi na swój kształt, meble w całości uznawane są często jako przesyłka niestandardowa. Dlatego też warto rozkręcić je na części – łatwiej będzie je przenieść i spakować, większa jest też szansa, że zmieszczą się wymiarowo na palecie. Jeżeli są Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami na temat wysyłki palety kurierem, zapraszamy do podlinkowanego artykułu.
Tak, jak przy pozostałych przesyłkach, do wyboru mamy trzy różne opcje, chociaż w wypadku przeprowadzek za granicę, warto rozważyć plusy i minusy każdej.
Transport lądowy najczęściej wykorzystujemy, jeżeli przeprowadzamy się do państwa zagranicznego w obrębie tego samego kontynentu. Załadowanie rzeczy do ciężarówki jest stosunkowo proste, ale limituje nas w tym przypadku ograniczona ładowność. Kurier do kilku dni dowiezie nasze rzeczy na miejsce docelowe.
Transport lotniczy z kolei jest rozwiązaniem najszybszym, ale i najdroższym, do tego ładowność samolotu jest ograniczona jeszcze bardziej, niż ciężarówka. Jeśli jednak musimy pilnie przetransportować rzeczy na miejsce, a pieniądze nie są aż takim problemem, droga lotnicza to właściwe rozwiązanie. Nasze rzeczy mogą trafić na inny kontynent, wliczając transport z miejsca początkowego na lotnisko i z lotniska w miejsce docelowe, w nawet dwa, trzy dni.
Transport morski natomiast wciąż utrzymuje pozycję jako najtańsza opcja, a kontenerowce oferują ogromną ładowność. Trzeba natomiast liczyć się z nawet czasem dostawy wynoszącym do kilku tygodni. Ponadto, przeważnie tylko duże porty zajmują się transportem mebli pod przeprowadzkę.