Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Rozwój technologii transportowej oraz komunikacji na dalekie dystanse znacząco zmienił nasze postrzeganie świata. Kraje i miasta, które dawniej wydawały się odległe i niedostępne, teraz znajdują się w zasięgu ręki – a raczej, informacje o nich i tym, co dzieje się na ich terenie, przesyłane są do nas zasadniczo w mgnieniu oka przez sieć internetową czy telefonie komórkowe. Naturalnie, otworzyło to również ogromny wachlarz możliwości dla osób, które zajmują się usługami na skalę między krajową lub nawet międzykontynentalną.
Właściwa koordynacja oraz śledzenie sytuacji na bieżąco są w tym wypadku niezwykle ważne z uwagi na różne komplikacje, jakie mogą zdarzyć się po drodze – zarówno te wcześniej zakładane, jak specyficzne przepisy danego kraju czy regionu, jak i wypadki losowe, które bez odpowiedniej łączności mogą niemało zakosztować usługodawcę, a na samym kliencie wywrzeć złe wrażenie. Dlatego też współczesne firmy zajmujące się logistyką i przewozami poza krajem nadania dokładają wszelkich starań by wysyłki, od małych paczek począwszy, a na całych paletach z towarem skończywszy, były na bieżąco monitorowane, a klient odpowiednio informowany.
Dzięki wspomnianemu już rozwoju technologii, śledzenie przesyłki zarówno krajowej, jak i zagranicznej jest bardzo łatwe. Jednakże wbrew pozorom, zamawiając paczkę u danego przewoźnika, niekoniecznie oznacza to, że wyłącznie ten konkretny przewoźnik zajmuje się całym procesem tranzytowym. Jak zatem to wszystko działa?
Otóż obecnym standardem w branży logistycznej jest zarejestrowanie danych każdej przesyłki – zarówno dla klientów indywidualnych (B2C), jak i dla firm (B2B) – w wirtualnym systemie, który z kolei sprzężony jest z globalną siecią przewozową. Zarejestrowana w ten sposób wysyłka otrzymuje unikatowy, wygenerowany przez rzeczony system kod, który zwie się numerem trackingowym. Numer jest unikatowy, przypisany wyłącznie do tej konkretnej przesyłki, co pozwala systemowi śledzenia od razu wyszukać ją w systemie i wskazać, gdzie obecnie się znajduje. Tenże numer jest przekazywany każdemu przewoźnikowi na trasie przesyłki oraz, rzecz jasna, samemu klientowi, by mógł ją śledzić.
We wcześniejszym akapicie wspominaliśmy o tym, że każda paczka otrzymuje unikatowy numer, który pozwala ją śledzić. Więc jak ją znaleźć w całym tym systemie?
Z reguły firmy oferujące przewozy kurierskie już na głównej stronie posiadają odpowiednie pole, które oferuje możliwość wprowadzenia jednego lub więcej numerów trackingowych. Po ich zatwierdzeniu, klientowi ukazuje się cała trasa przesyłki – od momentu wysłania przez nadawcę po odbiór – lub, w przypadku niemożliwości odbioru, przekierowanie do najbliższego punktu – przez klienta.
Z uwagi jednak na złożony proces przesyłek międzynarodowych, nawet do kilku operatorów pocztowych i kurierskich może być zaangażowanych w tą samą przesyłkę – wciąż jednak korzystają oni z tego samego numeru trackingowego. Oprócz systemu śledzącego oferowanego przez operatora krajowego, w sieci można znaleźć również wiele zewnętrznych serwisów, które posiadają możliwość śledzenia przesyłki właśnie poprzez nadany numer, a niektóre z nich posiadają nawet własne systemy śledzące lub oferują dodatkowe usługi informacyjne.