Punkt odbioru paczek – nowoczesne, wygodne rozwiązanie kurierskie

Home » Blog » Punkt odbioru paczek – nowoczesne, wygodne rozwiązanie kurierskie

Umieszczenie przesyłki w punkcie odbioru paczek icon

W ostatnich kilku latach firma InPost zainicjowała na polskim rynku nową formę operowania przesyłkami kurierskimi – paczkomaty, które zaoferowały znacznie większą elastyczność przy nadawaniu i odbieraniu paczek.

Pomysł spotkał się ze sporą aprobatą klientów korzystających z zakupów internetowych (e-commerce), wskutek czego sieć stale rozwija się do dnia dzisiejszego, tworząc coraz więcej punktów na terenie Polski.

Mało tego, część operatorów i niektóre sklepy czy kioski również podchwyciły pomysł, oferując swoje własne punkty odbioru paczek. Rozwiązanie to jest również popularne w pozostałych krajach Europy. Więc z czym to się je?

Czym jest punkt odbioru paczek?

Najkrócej rzecz ujmując, POP lub paczkomat to miejsce, gdzie kurierzy zostawiają i odbierają paczki zamówione do określonego punktu przesyłki, które nie są wielkogabarytowe. Czym więc różnią się od dostarczenia ich prosto do drzwi? Ano tym, iż w tym przypadku paczkę możemy zarejestrować do wysłania lub odebrać w dowolnym momencie godzin otwarcia danego punktu, bez konieczności osobistego czekania na kuriera. Zostanie ona przekazana przez pracownika lub odebrana ze skrytki w niedługim czasie i skierowana dalej do odbiorcy.

Punkt odbioru i nadania paczek

Jak nadać paczkę w punkcie?

Nadanie paczki w jednym z punktów jest całkiem przystępne. Operatorzy pocztowi i firmy kurierskie oferują możliwość rejestracji przez internet, aplikację mobilną lub na miejscu, w POP. W każdym przypadku do wypełnienia mamy formularz, gdzie wpisujemy dane swoje oraz nadawcy; jeśli wysyłamy paczkę do określonego punktu, wybieramy odpowiednie miejsce na mapie załączonej w formularzu.

Po wypełnieniu go, otrzymamy etykietę do naklejenia na paczkę lub kod autoryzacyjny – podamy go w miejscu nadania paczki, które jest zależne od wybranego sposobu:

  • Gdy nadajemy poprzez paczkomat, wystarczy zeskanować kod kreskowy nadrukowany na otrzymanej wcześniej etykiecie lub wprowadzić kod autoryzacyjny w panel paczkomatu; następnie otworzy się skrytka, do której wkładamy paczkę i zamykamy, po czym potwierdzamy na panelu nadanie paczki. To tyle!
  • W POP przekazujemy paczkę pracownikowi i podajemy odpowiednie dane lub uzupełniamy je od zera, jeżeli dopiero nadajemy paczkę. Resztą zajmuje się obsługa POP.

 

Mężczyzna nadający paczkę

Jak odebrać paczkę z punktu?

Odebranie paczki z punktu jest jeszcze łatwiejsze, niż jej nadanie. Z reguły przewoźnik, który obsługuje przewóz naszej paczki, już na początku jej drogi wysyła na nasz telefon i/lub e-mail kod odbioru, który wprowadzamy w paczkomacie lub POP.

Wprowadzenie kodu w panelu aktywuje odpowiednią skrytkę, w której pozostawiona jest paczka – stamtąd ją zabieramy, zamykamy skrytkę i potwierdzamy odbiór w panelu lub u pracownika POP. Alternatywą jest zdalne otwarcie skrytki paczkomatu poprzez aplikację mobilną – wówczas możemy od razu otworzyć skrytkę jeszcze szybciej, bez klikania w panel.

Ile paczka czeka w punkcie odbioru?

Czas na odebranie paczki z punktu zależny jest od stałej daty, ustalonej przez każdego przewoźnika. Może on wynosić od 48h w przypadku InPostu aż po 10 dni kalendarzowych, jeżeli znajduje się w UPS Access Point. Przesyłka nieodebrana po takim czasie zwracana jest do nadawcy na koszt zamawiającego.

Kurier wypakowujący przesyłki do punktu ich odbioru

Dowiedz się więcej

icon