Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
W ostatnich kilku latach firma InPost zainicjowała na polskim rynku nową formę operowania przesyłkami kurierskimi – paczkomaty, które zaoferowały znacznie większą elastyczność przy nadawaniu i odbieraniu paczek.
Pomysł spotkał się ze sporą aprobatą klientów korzystających z zakupów internetowych (e-commerce), wskutek czego sieć stale rozwija się do dnia dzisiejszego, tworząc coraz więcej punktów na terenie Polski.
Mało tego, część operatorów i niektóre sklepy czy kioski również podchwyciły pomysł, oferując swoje własne punkty odbioru paczek. Rozwiązanie to jest również popularne w pozostałych krajach Europy. Więc z czym to się je?
Najkrócej rzecz ujmując, POP lub paczkomat to miejsce, gdzie kurierzy zostawiają i odbierają paczki zamówione do określonego punktu przesyłki, które nie są wielkogabarytowe. Czym więc różnią się od dostarczenia ich prosto do drzwi? Ano tym, iż w tym przypadku paczkę możemy zarejestrować do wysłania lub odebrać w dowolnym momencie godzin otwarcia danego punktu, bez konieczności osobistego czekania na kuriera. Zostanie ona przekazana przez pracownika lub odebrana ze skrytki w niedługim czasie i skierowana dalej do odbiorcy.
Nadanie paczki w jednym z punktów jest całkiem przystępne. Operatorzy pocztowi i firmy kurierskie oferują możliwość rejestracji przez internet, aplikację mobilną lub na miejscu, w POP. W każdym przypadku do wypełnienia mamy formularz, gdzie wpisujemy dane swoje oraz nadawcy; jeśli wysyłamy paczkę do określonego punktu, wybieramy odpowiednie miejsce na mapie załączonej w formularzu.
Po wypełnieniu go, otrzymamy etykietę do naklejenia na paczkę lub kod autoryzacyjny – podamy go w miejscu nadania paczki, które jest zależne od wybranego sposobu:
Odebranie paczki z punktu jest jeszcze łatwiejsze, niż jej nadanie. Z reguły przewoźnik, który obsługuje przewóz naszej paczki, już na początku jej drogi wysyła na nasz telefon i/lub e-mail kod odbioru, który wprowadzamy w paczkomacie lub POP.
Wprowadzenie kodu w panelu aktywuje odpowiednią skrytkę, w której pozostawiona jest paczka – stamtąd ją zabieramy, zamykamy skrytkę i potwierdzamy odbiór w panelu lub u pracownika POP. Alternatywą jest zdalne otwarcie skrytki paczkomatu poprzez aplikację mobilną – wówczas możemy od razu otworzyć skrytkę jeszcze szybciej, bez klikania w panel.
Czas na odebranie paczki z punktu zależny jest od stałej daty, ustalonej przez każdego przewoźnika. Może on wynosić od 48h w przypadku InPostu aż po 10 dni kalendarzowych, jeżeli znajduje się w UPS Access Point. Przesyłka nieodebrana po takim czasie zwracana jest do nadawcy na koszt zamawiającego.