Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Wielka Brytania od wielu lat jest jednym z najczęstszych kierunków emigracyjnych dla Polaków. Niemała ilość naszych rodaków rezyduje obecnie na Wyspach. W czasach, kiedy UK wciąż było członkiem Unii Europejskiej, przesyłki międzynarodowe nie były problemem. Dzięki strefie wolnego handlu, emigranci oraz ich rodziny mogli z łatwością wysyłać sobie dobra. Kiedy jednak doszło do Brexitu i wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zmieniły się też przepisy. Od 1 stycznia 2021 roku zatem trzeba liczyć się z nowymi regułami wysyłek.
Obecnie wysyłanie przesyłek do oraz z Anglii, a także krajów sąsiednich jest trudniejsze, niż wcześniej. Wyjątkiem jest Irlandia Północna, wobec której wciąż obowiązują zasady celne UE. Nie należy się jednak zniechęcać. Dzięki dalszym pertraktacjom po Brexicie, wysyłki pomiędzy UK a państwami UE wcale nie jest takie skomplikowane. Informacja ta z pewnością zainteresuje przedsiębiorców B2B, którzy zainteresowani są handlem i świadczeniem usług na tym terenie. Jak zatem obecnie wygląda wysyłanie przesyłek do Wielkiej Brytanii? Z jaką dokumentacją trzeba się mierzyć? Czy czekają nas opłaty? Tego dowiedzą się Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!
Wedle przepisów unijnych, UK jest traktowane jako kraj trzeci. Oznacza to, że każda przesyłka – importowana i eksportowana – przechodzi przez kontrolę celną. Nieprawidłowo przygotowana przesyłka może zostać zatrzymana w kontroli celnej lub nawet zawrócona z granicy. Oznacza to też dodatkowe opłaty, jeśli przekroczymy pewne progi wartości przesyłki. Niezbędne jest zatem dokładne przygotowanie dokumentacji.
Jeśli jesteśmy przedsiębiorcą sprzedającym towary do UK, do naszych przesyłek musimy dołączyć kilka dokumentów. Należy do nich:
W fakturze handlowej umieszczamy znaczną część wymaganych danych. Powinna ona zawierać:
Prawidłowe wypełnienie wspomnianych wyżej dokumentów zapewni naszej przesyłce bezpieczne i szybkie przejście przez kontrolę celną.
Z uwagi na to, że nasza przesyłka przechodzi opłatę celną, możemy spodziewać się dodatkowych opłat. W przypadku każdej przesyłki o wartości powyżej 22 EUR doliczany jest podatek VAT dla brytyjskiego urzędu HRMC. W celu opłaty podatku, należy zarejestrować się na stronie rządowej UK. Po rejestracji będziemy w stanie uiścić formularz opłaty. Jako sprzedawca, musimy uiścić go już w momencie dokonywania sprzedaży. Jeśli sprzedawany przez nas towar wynosi ponad 135 GBP, do zapłacenia podatku zobowiązany będzie również importer.
Przesyłki o wartości powyżej 150 EUR otrzymują standardową stawkę celną.
Przesyłki w transporcie międzynarodowym wymagają odpowiedniego zapakowania, aby nie uległy uszkodzeniu w trasie do celu. Więcej o przygotowaniu paczki do transportu znajdą Państwo w naszym artykule blogowym. Na naszym blogu znajduje się również wpis o wysyłce palet, jeśli są Państwo zainteresowani wysyłką gabarytową.