Transport do oraz z USA

Home » Blog » Transport do oraz z USA

Ciężarówka z transportem do USA icon

 

Stany Zjednoczone są obecnie jedną z największych gospodarek świata. Jest to ogromny kraj, w którym przoduje rozwój technologii i produkcja. Ogromne ilości towarów codziennie transportowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Ci drudzy znacząco przyczyniają się również do handlu międzynarodowego, zarówno pod względem importu, jak i eksportu. Główne towary, które trafiają z Polski do USA, to między innymi:

  • Maszyny i urządzenia mechaniczne;
  • Części samochodowe;
  • Aparatura medyczne;
  • Materiały budowlane;
  • Żywność;

Na przestrzeni lat ilość transportowanych towarów stale wzrasta. USA jest dosyć atrakcyjnym rynkiem dla całego świata. Rzecz jasna, można zastanowić się, jak tak naprawdę wygląda transport towarów do Stanów Zjednoczonych. Tyczy się to zarówno możliwości sprowadzania towarów z Stanów Zjednoczonych, jak i wysyłki z naszej ojczyzny. W poniższym artykule dowiedzą się Państwo o:

  • Czasie wysyłki do USA oraz z USA do Polski;
  • Jaki transport najlepiej wybrać;
  • Formach współpracy przy przewozie towaru;
  • Jakie formalności oraz dokumenty należy przygotować;
  • Jakie opłaty czekają na przedsiębiorców;

Zapraszamy do lektury!

Ile wynosi czas transportu między Polską a USA?

Ta kwestia podzielona jest de facto na dwa człony, oba związane z odległością. Pierwszym z nich jest, naturalnie, sama odległość, którą ładunek musi przebyć z Europy do Ameryki Północnej. Sama przeprawa morska z portu w Polsce – przykładowo, z Trójmiasta – może zająć do kilku tygodni, by dobić portu.

I to już w Stanach Zjednoczonych zaczyna się drugi etap przewozu. Jak wiadomo, jest to kraj ogromny, większy nawet niż sama Europa. Zależnie od tego, gdzie ma trafić ma nasza paczka, musimy liczyć się z dodatkowym czasem dostawy. Gdy bowiem nasza przesyłka trafia do portu morskiego lub lotniczego, przekazywana jest ona w dalszą drogę. Czas dostawy wewnątrz kontynentu zależny jest od odległości od portu do odbiorcy oraz wybranego środka transportu. O ile palety z towarem, które nadaliśmy samolotem, mogą trafić na lotnisko w środku kontynentu, o tyle w przypadku transportu z portu morskiego będą one albo transportowane dalej wyłącznie drogą, albo załadowane na samolot, który dostarczy je możliwie najbliżej nadawcy przed przekazaniem w transport drogowy.

ciężarówka transportująca towar wewnątrz USA

Jaki środek transportu najlepiej wybrać w transporcie do USA?

Niezależnie, czy rozchodzi się o import czy eksport, nasz towar musi przebyć Ocean Atlantycki. Mamy tutaj do wyboru dwie główne opcje.

Pierwszą z nich jest transport morski. Jest on opcją co prawda tańszą, ale zdecydowanie dłuższą. Statek podróżować będzie nawet kilka tygodni, nim trafi do portu w USA. Musimy również liczyć się z tym, iż fale zarzucają statkiem. Transportowane towary muszą być solidnie zabezpieczone, inaczej mogą ulec uszkodzeniu. Wysyłanie rzeczy delikatnych raczej nie jest wskazane. Statek posiada jednak zdecydowanie największą ładowność towarową.

Drugą, acz zdecydowanie droższą opcją, jest transport lotniczy. Koszty frachtu lotniczego wahają się zależnie od obecnych cen paliwa. Ten środek transportu gwarantuje nam natomiast najszybszą możliwą dostawę. Samolot przemierza dystans między kontynentami w ułamek czasu, jaki potrzebowałby statek. Możliwe jest również lądowanie w porcie lotniczym bliżej odbiorcy, co dodatkowo skróci czas dostawy. Wybierając samolot, musimy mieć jednak na uwadze ograniczoną ładowność na pokładzie.

W każdym przypadku podczas transportu użyty będzie i tak transport drogą, by wręczyć towar odbiorcy.

port załadunkowy w USA

Jakie formalności są niezbędne przy transporcie międzynarodowym?

Transportując rzeczy pomiędzy USA a Polską, musimy mieć na względzie konieczność przygotowania formalności. Pierwszą z nich jest zarejestrowanie swojego numeru EORI na rządowej platformie PUESC. Proces ten może trwać nawet kilka dni, więc warto dokonać tego zawczasu. Numer ten wymagany jest przy każdej kontroli celnej.

Kolejną rzeczą są niezbędne dokumenty do kontroli celnej. W DSV oferujemy naszym klientom asystę z dokumentacją. Jeśli jednak chcemy samodzielnie się tym zająć, musimy przygotować:

  • Fakturę VAT, podającą koszty i dane przewożonego towaru;
  • Upoważnienie celne dla przewoźnika;
  • Kartę Odprawy Celnej;
  • List przewozowy, otrzymany od przewoźnika;

Nieprawidłowo wypełnione lub brakujące dokumenty mogą przyczynić się do opóźnień lub dodatkowych opłat.

Ponadto, musimy też zwrócić uwagę na formę współpracy z przewoźnikiem. Dzielą się one na dwa rodzaje:

  • EXW – kupujący jest odpowiedzialny za przewóz towaru, aż do momentu jego otrzymania;
  • FOB – sprzedawca jest odpowiedzialny za transport, aż do dostarczenia go do nabywcy;

Jakich opłat należy się spodziewać?

Osoba sprzedająca musi zawsze uiścić podatek VAT do organu rządowego w kraju docelowym. Ponadto, w przypadku handlu z USA, obowiązuje nas również opłata celna. Dochodzi tutaj również tzw. „cło antydumpingowe”, które dotyczy niektórych towarów wwożonych na teren UE. Towary te objęte są dodatkowymi opłatami. Warto zatem zapoznać się z obecnymi stawkami cła na konkretne towary. Jeśli chcą dowiedzieć się Państwo więcej w temacie cła, zapraszamy do naszego artykułu o opłatach celnych.

Dowiedz się więcej

icon