Transport międzynarodowy

Home » Blog » Transport międzynarodowy

Pracownik DSV, przygotowujący paczkę do transportu międzynarodowego icon

Obecnie ciężko sobie wyobrazić świat bez transportu międzynarodowego. Dzięki globalizacji możemy za pomocą kilku kliknięć zamówić towar, który normalnie jest u nas niedostępny. Bardzo wiele części czy półproduktów jest też sprowadzanych z zagranicy. Mowa tutaj o unikatowych modelach, specyficznych elementach, produktach wyrabianych wyłącznie na miejscu itp. Dla przedsiębiorców obrót towarów w transporcie międzynarodowym oferuje niemałe możliwości rozwoju i poszerzenia swojego rynku. Tyczy się to również eksportu z samej Polski. Nasze wyroby również są unikatowe i z pewnością mogą znaleźć chętnych kupujących za granicą. Transport takich przesyłek może jednak wydawać się skomplikowany. Nie trzeba jednak się martwić – DSV XPress zajmie się całym procesem przesyłki od nadawcy do odbiorcy. O tym, jak wygląda proces kurierskiej przesyłki międzynarodowej, dowiecie się Państwo w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak rozpoczyna się proces transportu przesyłki międzynarodowej?

W pierwszej kolejności trzeba skontaktować się z kurierem. W naszym przypadku – poprzez stronę kalkulatora przesyłek lub kontaktu. Wkrótce po tym otrzymamy ofertę przewozu naszego towaru. Po dogadaniu oferty, akceptacji i przekazaniu niezbędnych danych wysyłki otrzymamy instrukcje co do jej zapakowania oraz datę odbioru. Po jej zapakowaniu i odbiorze przez kuriera, nasze obowiązki efektywnie się kończą. Od teraz zaczyna się dalsza praca kuriera i firmy kurierskiej.

Jak wygląda tranzyt paczki w transporcie międzynarodowym?

W aspekcie transportu międzynarodowego droga ta jest dużo bardziej skomplikowana, aniżeli w krajowym. Przede wszystkim, niezbędne jest wytyczenie optymalnej drogi paczki. Rzadko kiedy przesyłka będzie w stanie dotrzeć do odbiorcy w jeden dzień, jednym wozem. Dlatego spedytor – osoba odpowiedzialna za planowanie trasy – wyznacza sortownie. W sortowniach umieszczane są paczki, które oczekują na wyruszenie w dalszą trasę. Każda paczka jest też rejestrowana w systemie, co pomaga śledzić przesyłkę i przyspieszyć proces jej transportu. Po opuszczeniu ostatniej planowanej sortowni paczka jedzie już prosto do odbiorcy. Jak zatem widać, proces przesyłki danych przebiega przez kilka międzynarodowych filii, a w transport każdej paczki zaangażowana jest niemała ilość osób.

sortownia z paczkami w transporcie międzynarodowym

Spedytor jest również odpowiedzialny za przygotowanie dokumentacji przewozowej przesyłki. Osoba na tym stanowisku upewnia się, czy załączone są wszystkie niezbędne dokumenty oraz dane. Nieprawidłowe dane lub ich brak może skutkować sporą karą finansową.

Co z kwestią przejść granicznych między krajami?

Przejścia graniczne wewnątrz Unii Europejskiej są w wolnej strefie handlu. Eksportując lub importując towary z krajów członkowskich, musimy opłacić wyłącznie podatek VAT kraju docelowego. Nie obowiązuje nas tutaj kontrola ani opłata celna, chociaż wciąż pewne towary są w transporcie zakazane. Jeśli zdecydujemy się natomiast na transport międzynarodowy poza granice UE, zaczynają się schody. Na przejściach granicznych czekać będzie nas kontrola celna i najczęściej, dodatkowa opłata celna. Wymagane są tutaj również dodatkowe dokumenty. Więcej o opłacie oraz kontroli celnej mogą Państwo poczytać w naszym artykule o opłacie celnej dla przesyłek.

skanowanie paczek nadanych w transporcie międzynarodowym

Dowiedz się więcej

icon