Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Większość wysyłek kurierskich kursujących obecnie w obiegu, pomiędzy lub do klientów indywidualnych, to stosunkowo niewielkie paczki, które nie wymagają specjalnych procedur pakowania czy nadania. Mieszczą się bez większego problemu w rękach kuriera albo punkcie odbioru.
Mimo to, przewoźnicy mierzą się też z innym typem przesyłek, na przykład przewóz pralki, wielkiego pudła pełnego książek czy części samochodowej, których proces obsługi jest dużo bardziej skomplikowany ze względu na kilka różnych czynników. Wtedy mamy już do czynienia z transportem wielkogabarytowym lub niestandardowym.
Jak więc sobie poradzić z tym wszystkim zarówno jako firma, jak i klient indywidualny?
Do przesyłek wielkogabarytowych i niestandardowych zaliczają się rzeczy, które mają wagę powyżej 30kg, wymiary przekraczające określoną wartość (w jednym lub więcej wymiarów bądź po zsumowaniu), nierówny, specyficzny kształt lub specyficzne wymogi transportowe. Górne wartości i przepisy mogą różnić się od przewoźnika, więc przy jego wyborze należy zwrócić na to uwagę.
Przy nadawaniu przesyłki przeznaczonej pod transport ponadnormatywny kluczowe znaczenie ma odpowiednie jej zabezpieczenie i zapakowanie, a także dokładne określenie zawczasu jej zawartości i wymiarów. Ma to znaczenie przy wyborze sposobu załadunku, bowiem przesyłki te wymagają od przewoźnika dużo więcej przygotowania i wysiłku, by odpowiednio i bezpiecznie załadować je do środka – kurier musi wydzielić miejsce specjalnie pod nie, więc podanie złych wymiarów lub wagi może skutkować odmową odbioru przesyłki przez kuriera.
List przewozowy z danymi adresata powinien znajdować się w widocznym miejscu, tak samo jak dodatkowe oznaczenia tego, czy towar jest kruchy, musi być stawiany określoną stroną ku górze itp. Służy to nie tylko większemu bezpieczeństwu samej zawartości, ale też bezpieczeństwu osób, które będą się nią zajmować.
W pierwszej kolejności określamy przy składaniu zamówienia na stronie przewoźnika, pod jaki typ załadunku kwalifikuje się nasza przesyłka. Rzeczy duże i ciężkie, jak sprzęt AGD czy materiały budowlane, dobrze wysłać jest paletą – przewoźnik od razu otrzyma informację i odpowiednio przygotuje pojazd do odbioru. Natomiast przedmioty wąskie i długie mogą być określone jako przesyłka dłużycowa. Zawartość, której kształt jest nieregularny, określana będzie jako niestandardowa.
Kolejnym etapem jest pakowanie naszej przesyłki. Dobrym pomysłem jest użycie oryginalnego opakowania, jeżeli je posiadamy i wiemy, że przesyłka była wewnątrz niego odpowiednio zabezpieczona. Jeżeli nie – staramy się znaleźć podobny zamiennik. Najlepiej, żeby wszelkie wolne przestrzenie wewnątrz opakowania były wypełnione folią lub innym sprawdzonym materiałem, który usztywni zawartość w miejscu i zapobiega ruchom podczas załadunku i transportu – w przypadku transportu paletą, użyć można pasów usztywniających. Warto też przyłożyć się do zabezpieczenia przesyłki od zewnątrz – krawędzie szyte, a nie klejone trzymają pewniej i dłużej, dodatkowo wzmocnić można je taśmą.
Z uwagi na wymienione wcześniej komplikacje, cena wysłania takiej przesyłki jest wyższa od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych względem przesyłki standardowej. Szczegółowa cena i jej przeliczniki zależne są od przewoźnika, zazwyczaj proporcjonalnie do wagi, wymiarów dystansu oraz rodzaju transportu (lądowy, morski, lotniczy) przesyłki.