Wyślij prezent świąteczny za granicę

Home » Blog » Wyślij prezent świąteczny za granicę

Zapakowany prezent świąteczny, który można przesłać icon

Do świąt nie jest już daleko, warto zatem zawczasu podjąć decyzję o tym, co zamierzamy sprawić naszym najbliższym. Część osób, których rodzina lub przyjaciele wyjechali z kraju, może chcieć wysłać im prezent za granicę w ramach podarunku świątecznego. Tutaj jednak pojawia się pytanie: czy jest to w ogóle możliwe? A jeśli jest, jak to zrobić, by trafił on bezpiecznie i na czas?

Odpowiadamy – jest to możliwe! Po wskazówki, jak prawidłowo przygotować paczkę, kiedy ją wysłać i jak, dowiedzą się państwo w poniższym artykule.

Co należy wiedzieć przed wysłaniem prezentu za granicę?

Jedną z kluczowych kwestii jest to, czy odbiorca mieszka na terenie Unii Europejskiej, czy też nie. Przesyłki poruszające się po terenie unijnym zwolnione są z obowiązku odprawy celnej przy przekraczaniu granicy. Jeśli natomiast wysyłamy prezent poza obszar UE, musimy liczyć się z dodatkową dokumentacją i opłatami związanymi z opłatą celną. Przesyłki oznaczone jako prezent mogą uniknąć dodatkowych opłat, o ile przy nadawaniu oznaczyliśmy je jako przesyłkę w charakterze okazjonalnym. Po szczegółowe informacje dotyczące odprawy celnej w przypadku przesyłek, zapraszamy do artykułu temu poświęconemu, pod zaznaczonym linkiem.

Z uwagi na dystans, jaki przesyłka ma przebyć, należy odpowiednio ją zapakować. Oszczędzanie pieniędzy i wysiłku na przygotowaniu jej do drogi może skutkować jej uszkodzeniem w drodze do odbiorcy. Odpowiednie zabezpieczenie brzegów, a w szczególności wypełnienie środka, to klucz do tego, aby paczka była zabezpieczona od uszkodzeń. Przy transporcie rzeczy wrażliwych lub wymagających specjalnego traktowania, warto zamieścić odpowiednie oznaczenia na paczce. Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu, który obszernie opisuje wysłanie prezentu świątecznego za granicę.

Prezent świąteczny do wysłania za granicę

Ile kosztuje i jak długo trwa dostawa za granicę?

Koszt wysłania paczki za granicę zaczyna się od około kilkudziesięciu złotych w górę, przy wyborze transportu drogowego. Kwota ta zwiększa się w miarę tego, jak sporą i jak ciężką paczkę chcemy nadać. Istotne jest też to, czy wysyłamy ją w trybie ekonomicznym, czy priorytetowym – to drugie zauważalnie koszt transportu.

Mówiąc o transporcie, należy też zwrócić uwagę na to, czym i gdzie nadajemy paczkę. Najpopularniejszym środkiem jest transport drogowy, który dostarczy prezent do odbiorcy około kilku dni – najszybciej nawet po jednym czy dwóch.

Nadanie paczki poprzez transport lotniczy skróci nam czas dostawy do góra dwóch dni, nawet w odległe kraje – natomiast musimy liczyć się z tym, że zakosztuje on nas niemało.
Wysłanie prezentu statkiem zdecydowanie zmniejszy koszty, ale wówczas musimy liczyć się z czasem kilku tygodni dostawy.

Niezależnie od wybranego sposobu, zawsze warto ustalić datę przewozu z kurierem przynajmniej tydzień lub dwa wcześniej. Zapobiegnie to niechcianym opóźnieniom z tytułu niewypełnionej lub błędnej dokumentacji.

Kontenerowiec z przesyłkami

Czego nie wyślemy kurierem?

Są jednak rzeczy, których kurier nie zaakceptuje do przesyłki – nieważne, czy jako prezent, czy nie. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

  • Broń palną lub jej części;
  • Zwłoki zwierzęce i/lub ludzkie;
  • Towar łatwo psujący się, np. nie trwała żywność;
  • Towary o charakterze biologicznym lub chemicznym;
  • Wartościowa biżuteria;
  • Żywe zwierzęta;
  • Towar akcyzowany o wartości lub ilości wyższej, niż dopuszcza przewoźnik

Należy skonsultować się z regulaminem przewoźnika przed nadaniem prezentu, by upewnić się, że nadawana przez nas przesyłka nie zostanie odrzucona lub zatrzymana podczas tranzytu.

Dowiedz się więcej

icon