Zapisz się do naszego newslettera
i trzymaj rękę na pulsie!
Chociaż jesteśmy już w dobie zaawansowanej cyfryzacji, niektóre dokumenty wciąż należy dostarczyć do rąk własnych. Wbrew pozorom, liczba przesyłek tego typu transportowanych na co dzień przez kurierów jest całkiem spora. Dokumenty są niezwykle ważnymi przesyłkami dla kurierów. Muszą być dostarczone jak najszybciej do odbiorcy, w nienaruszonym stanie. W przeciwnym wypadku, klienci – szczególnie przedsiębiorcy – narażeni są na spore straty. Rodzi się jednak pytanie – jak odpowiednio wysłać dokumenty usługą kurierską? Jak zamówić kuriera, jak zapakować przesyłkę tak, by dotarła bezpiecznie do odbiorcy? Na co należy uważać przy wysyłce, czego nie wyślemy? Dowiecie się tego Państwo w naszym artykule blogowym. Zapraszamy serdecznie do lektury!
W pierwszej kolejności musimy skontaktować się z przewoźnikiem. W naszym przypadku służy ku temu nasz kalkulator przesyłek – proste w użyciu i intuicyjne narzędzie. Jeśli są Państwo zainteresowani wysyłką dokumentów, zaznaczyć należy opcję „dokumenty”. Następnie wypełniamy dane naszej przesyłki. W formularzu zamieszczamy ilość oraz wielkość dokumentów, adres nadania oraz dostawy, a także swoje dane kontaktowe. Pracownik firmy DSV XPress odezwie się wkrótce po otrzymaniu wiadomości, przedstawiając dopasowaną do klienta ofertę handlową. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani regularną współpracą dot. przesyłek kurierskich, zachęcamy również do podpisania umowy. Zapewni to Państwu niższe, korzystniejsze stawki dla wysyłek.
Po umówieniu się na konkretną ofertę przychodzi czas na zapakowanie samych dokumentów do wysyłki kurierem. Krok ten jest niezwykle ważny, albowiem niedopilnowanie prawidłowego zapakowania dokumentów może skończyć się ich uszkodzeniem. Na początek warto umieścić je w teczce lub koszulce foliowej. Dokument następnie wkładamy do koperty z folią bąbelkową w środku. Alternatywnie, możemy zdecydować się na tekturowe opakowanie i kopertę z grubego papieru. Tak przygotowana przesyłka będzie dobrze zabezpieczona przed wpływem wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych. Obowiązkowo naklejamy na niej w widocznym miejscu list, toteż etykietę przewozową otrzymaną od przewoźnika. Jest to kluczowy jej element każdej przesyłki. Zawiera on dane nadawcy i odbiorcy oraz kod, który skanowany jest w sortowniach na trasie przesyłki. Dzięki niemu możemy śledzić postęp przesyłki. Ważne jest, by w żadnym wypadku list przewozowy nie był zakryty. Dane na nim muszą być wyraźnie czytelne. Dla większego bezpieczeństwa możemy włożyć go do tzw. kangurka, czyli folii ochronnej, a następnie przykleić.
Chociaż obsługiwana jest spora liczba dokumentów, nie wszystko może zostać wysłane. Niektóre typy dokumentów są zakazane np. papiery wartościowe i inne dokumenty o wartości finansowej. Inne – takie jak paszporty, dowody osobiste – wymagają dodatkowej dokumentacji. Ze szczegółową listą można się zapoznać w regulaminie przewoźnika lub poprzez kontakt bezpośredni z obsługą klienta.