Wysyłka modeli 3D i ich części kurierem

Home » Blog » Wysyłka modeli 3D i ich części kurierem

Model 3D, przed wysyłką kurierem icon

Druk modeli 3D w ostatnich latach stale zyskuje na popularności. Drukarki 3D pozwalają na tworzenie z filamentu w zasadzie dowolnych kształtów. To z kolei przekłada się na ogromny potencjał – dzięki drukarce 3D tanim kosztem można wytworzyć zarówno całe modele, jak i ich fragmenty. Skorzystać może na tym w zasadzie każdy, od hobbystów amatorów po profesjonalistów. Drukowane mogą być zarówno rzeczy z tworzyw sztucznych, jak i z metali. Naturalnie, takie przedsięwzięcie tworzy też spory rynek dla przedsiębiorców, na którym takie towary można sprzedać. Nierzadko modele 3D trafiają do transportu międzynarodowego, do klientów zza granicy. Z uwagi na to, jak delikatne i złożone mogą być takowe modele, trzeba je odpowiednio przygotować przed wysyłką. Porządne opakowanie to klucz do tego, by nasza przesyłka nie uległa zniszczeniu. Przy wysyłkach zagranicznych, musimy mieć też na uwadze przepisy międzynarodowe. O tym, jak wysłać modele 3D oraz ich części, przeczytają Państwo w naszym artykule. Zapraszamy serdecznie do lektury!

Jak przygotować modele 3D do wysyłki kurierskiej?

Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniego rozmiaru paczki do każdego elementu. Najlepiej dobrać jest taki, który po umieszczeniu towaru w środku, zostawia po kilka cm przestrzeni w każdą stronę. Umieścimy tam wypełnienie, stabilizujące i amortyzujące zawartość. Najlepiej użyć do tego folii bąbelkowej, hermetycznych worków wypełnionych powietrzem, piankę lub podobnego im, miękkiego materiału. W przypadku wybojów czy przemieszczania paczki zaabsorbują one impet. Wewnątrz nie powinno być żadnych luzów. Gotową paczkę zaklejamy taśmą na krawędziach.

Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że ciężkie lub delikatne elementy mogą wymagać większej ilości wypełnienia. Delikatne elementy powinny być lepiej chronione, a te ciężkie mogą z czasem wgnieść wypełnienie i spowodować luzy. Warto zatem użyć więcej wypełniacza dla bezpieczeństwa. Jeśli do paczki pakujemy po kilka elementów, nie układamy ich jeden na drugim. W paczkach kurierskich indywidualne elementy należy oddzielać od siebie warstwą amortyzującą. Każdy z nich osobno zabezpieczamy.

Jak zamówić kuriera i oznaczyć paczkę z modelami 3D?

Kuriera możemy zamówić typowo poprzez stronę kontaktu. W przypadku DSV XPress – poprzez nasz kalkulator przesyłek. Wybieramy w tym przypadku interesujący nas model wysyłki. Bardzo małe elementy możemy zmieścić w kopercie. Dla modeli większych ilościowo lub wymiarowo zalecamy paczkę standardową, lub paletę (do 350 kg i 120×80×170 cm). Skontaktujemy się z Państwem wkrótce po wysłaniu formularza, by przedstawić naszą ofertę przesyłki.

Otrzymany list przewozowy umieszczamy w widocznym miejscu na paczce. Warto także umieścić na niej oznaczenia „Delikatne” lub „Nie rzucać”. Jest to jasna informacja dla kuriera, że towar w środku jest kruchy i paczka musi być specjalnie traktowana. Możemy też umieścić symbol wskazujący, by na paczkę nie umieszczano innych przesyłek. Zapobiega to przypadkowym wgnieceniom i uszkodzeniom.

skanowanie listu przewozowego na przesyłce z modelem 3D

Co, jeśli wysyłam paczkę do klientów zagranicznych?

Wysyłki zagraniczne wymagają dodatkowej dokumentacji, adekwatnej do przepisów danego kraju i regionu. Przykładowo, towary przewożone wewnątrz Unii Europejskiej nie przechodzą odprawy celnej, ale wciąż wymagają wypełnienia odpowiednich faktur i danych o tym, co przewozimy. Z kolei towary eksportowane poza UE przechodzą również przez odprawę celną. Ta wymaga więcej dokumentacji i opłat. Jako eksperci w dziedzinie transportu międzynarodowego, oferujemy asystę w wypełnieniu dokumentacji. Jeśli natomiast są Państwo zainteresowani poczytaniem więcej na temat odprawy celnej, zapraszamy do naszego artykułu o odprawie celnej dla przesyłek.

samochód dostawczy DSV XPress

Dowiedz się więcej

icon