Wysyłka palety kurierem

Home » Blog » Wysyłka palety kurierem

Paleta z towarem, gotowa do wysyłki kurierem icon

Przeważnie gdy korzystamy z usług kuriera, mamy do czynienia z wysyłkami stosunkowo niewielkimi, które mieszczą się w naszych rękach. Czasem są to wysyłki cięższe, ale wciąż mieszczące się w gabarytach, które możemy normalnie zapakować i przenieść, jak sprzęt RTV, rower w częściach, a nawet telewizor.

Co jednak, jeżeli mamy do wysłania naprawdę duże i ciężkie przesyłki, jak chociażby pralka, piec, lodówka? Tak samo możemy się zastanowić co zrobić, gdy chcemy wysłać bardzo wiele rzeczy na raz, ale nie chcemy nadawać każdej osobno.

Odpowiedzią na przesyłki o tak sporym gabarycie jest wysyłka paletą – usługa, która wbrew pozorom nie ogranicza się wyłącznie do dużych firm, które wysyłają ogromne ilości towaru na raz. Kurierzy również obsługują takowe wysyłki w ramach klientów indywidualnych.

Czym jest wysyłka paletowa?

Generalnie rzecz ujmując, wysyłka paletowa to nadanie towaru na palecie o określonym przedziale rozmiarowym. Towar ten przeważnie jest albo przedmiotem na tyle ciężkim, by nie kwalifikował się pod możliwość normalnego transportu lub sporą ilością pomniejszych paczek bądź materiałów ułożonych jeden na drugim, co zaoszczędza sporo wysiłku i pieniędzy wydanych na wysyłki indywidualne.

beczki umieszczone na paletach

Jak nadać przesyłkę paletową?

Przy nadawaniu przesyłki paletą, musimy zadbać sami o jej kupno i odpowiednie przygotowanie do wysyłki. W pierwszej kolejności kluczowe jest sprawdzenie, ile ważą i jakie wymiary mają rzeczy przeznaczone do wysyłki wraz z paletą – podanie złych wymiarów może skutkować dodatkowymi opłatami lub odmową przesyłki przez kuriera.

Na etapie pakowania powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by nasz towar był zabezpieczony przed uszkodzeniami i warunkami atmosferycznymi – osłonięcie krawędzi kartonem, owinięcie kilkukrotnie mocną folią oraz usztywnienie ruchomych elementów. Jeśli wysyłamy kilka rzeczy na jednej palecie, należy ustawić je od dołu, od najcięższej do najlżejszej. W każdym przypadku musimy też ustawić środek ciężkości pośrodku palety.

Tak przygotowaną na palecie zawartość na sam koniec usztywniamy jeszcze pasami mocującymi lub taśmami bindującymi. Żaden z elementów nie może też wystawać poza obręb samej palety, a list przewozowy musi być naklejony w widocznym miejscu.

Ponadto, kurier musi mieć jak załadować paletę do pojazdu. Jeśli zamawiamy przesyłkę paletową, kurier będzie mieć na stanie wózek widłowy, paleciak czy rampę – nie będzie jednak w stanie zabrać ładunku, jeśli nie będzie ku temu miejsca. Należy się zatem upewnić, że ciężarówka będzie w stanie podjechać pod miejsce odbioru i wydzielone miejsce będzie na tyle spore, aby kurier mógł swobodnie operować z sprzętem załadunkowym.

podnośnik widłowy przenoszący paletę z towarem

Ile kosztuje wysyłka palety?

Koszt wysyłki palety nie różni się wiele pod względem czynników od “zwykłych” wysyłek, natomiast w przypadku palet, to waga ładunku ma szczególne znaczenie, następnie odpowiednio rozmiar i dystans.

W przypadku przedziałów wagowych, najniższy wynosi najczęściej do 100 KG, a najwyższy – do 1000 KG, chociaż zdarzają się i cięższe. Zmiana gabarytu wagowego zmienia się co każde 100 KG.

W kwestii wymiarów, oto najpopularniejsze rodzaje palet:

  • europaleta 120 x 80 cm;
  • półpaleta 60 x 80 cm;
  • paleta przemysłowa – 120 x 100 cm, 120 x 120 cm lub 240 x 80 cm;

Dodatkowo, możemy zdecydować się na dodatkowo płatne ubezpieczenie paczki. W kwestii dokładnych kosztów należy zapoznać się z ofertą konkretnego przewoźnika, koszty nie są bowiem jednolite.

Dowiedz się więcej

icon